01 Oct 2004   •   00:00

Plecati sa cucereasca Spania, Mircea Lucescu si elevii sai au fost treziti la realitate de "cosmicii" catalani.

DELIA GOMOESCU

Mircea Lucescu visa sa plece cu un rezultat bun de la Barcelona. Ba chiar spunea ca echipa sa este capabila sa invinga pe "Nou Camp". Miercuri seara insa, realitatea a fost alta, Ronaldinho&Co. aducand repede cu picioarele pe pamant for-matia ucraineana. Antre-norul roman poate totusi sa se consoleze cu faptul ca a fost invins de "cea mai in forma echipa din Europa", asa cum el insusi caracteriza gruparea spaniola in ajunul intalnirii.

UMILITI. Lucescu i-a trimis in teren din primul minut pe Stoican, Barcauan, Rat si Marica. Acesta din urma a si irosit o mare ocazie de gol in prima parte a jocului, dupa ce Deco deschisese scorul in minutul 15. In repriza secunda, Sahtior a cazut definitiv, mai ales dupa ce Barcelona si-a marit avantajul in urma unui penalty transformat de Ronaldinho. Golul al treilea al catalanilor, inscris de Eto’o pe final, nu a fost decat cireasa de pe tortul victoriei spaniole. In schimb, ucrainenii cu zero puncte dupa primele doua meciuri lupta acum doar pentru a prinde locul 3, care asigura participarea in Cupa UEFA.

ARBITRAJ. La conferinta de presa, antrenorul roman s-a plans de arbitrajul norvegianului Terje Hauge. "Penalty-ul a schimbat complet jocul. Nu a fost lovitura de la 11 metri, dar Ronaldinho a fost foarte inteligent. El nu a fost interesat de minge, ci de obtinerea faultului", a spus Lucescu. Tehnicianul lui Sahtior spune ca in Liga Campionilor echipele mari sunt ajutate intotdeauna. "Asa s-a intamplat si cu Milan, cand am jucat la Donetk. Aceste lucruri te fac sa iti pierzi increderea in competitie. Pentru o echipa ca Sahtior e foarte greu sa revina dupa o asemenea lovitura. Eu cred ca un scor de ar fi fost un scor mai corect."

MURINHO, PAROLIST

Jose Mourinho s-a tinut de cuvant. Tehnicianul portughez promisese ca isi va invinge fosta echipa, FC Porto, si asa a facut. Fara Mutu, accidentat, Chelsea a castigat cu 3-1 duelul cu ultima regina a Europei. Nu numai Mourinho a avut de luptat cu trecutul, ci si doi dintre elevii sai, Paulo Ferreira si Ricardo Carvalho, transferati in vara de la campioana Portugaliei. Ultimul a fost recompensat miercuri seara de UEFA cu premiul pentru cel mai bun fundas al anului, pentru performantele realizate in editia trecuta a Ligii.

• Real Madrid - AS Roma 4-2
    Raul ’39, ’72, Figo ’53 - penalty, Roberto Carlos ’79 / De Rossi ’3, Cassano ’21
  • Dinamo Kiev - Bayer Leverkusen 4-2