x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul Ştiri Externe Cutremur de 6,3 grade în Chile.

Cutremur de 6,3 grade în Chile.

Publicat la 20 Iun 2011 18:12 Modificat la 20 Iun 2011 18:12
Cutremur de 6,3 grade în Chile.

Un cutremur cu magnitudinea de 6,3 grade pe scara Richter s-a produs luni in nordul statului Chile. Potrivit Institutului American de Geofizica (USGS), seismul s-a produs la ora locala 12.35 (19.35 ora Romaniei), la aproximativ 90 de kilometri nord-est de Calama, oras situat in centrul desertului Atacama. Hipocentrul a fost localizat la o adancime de 111,3 kilometri.

Momentan nu au fost semnalate pagube sau victime omenesti, iar centrul de alerta pentru tsunami din Pacific a exclus deocamdata posibilitatea formarii unui val tsunami.

La inceputul anului trecut, un seism cu magnitudinea de 8,8 grade pe scara Richter, urmat de un tsunami, a devastat tara sud-americana, orasul Concepcion, din centrul tarii fiind cel mai afectat. Bilantul oficial a fost de 524 de morti si 31 de disparuti, alte peste 220.000 de familii ramanand fara adapost.

×
Subiecte în articol: cutremur tsunami chile