MAE: Niciun cetăţean român nu se afla în aeronava EgyptAir deturnată
-
UPDATE 2 / Cipru: Un avion de pasageri deturnat a aterizat pe aeroportul din Larnaca
-
Trei indivizi au fost imobilizați de pasageri într-un avion care ateriza la Timișoara. Poliția a fost chemată să asiste debarcarea
-
Soţul unei cântăreţe a murit într-un accident aviatic! Cei doi aveau un băieţel de un an jumătate
Ministerul Afacerilor Externe informează marţi că, potrivit datelor oferite de autorităţile competente din Egipt şi Cipru, niciun cetăţean român nu se afla la bordul aeronavei EgyptAir, deturnată pe Aeroportul Internaţional Larnaca.
"Imediat după semnalarea incidentului, misiunile diplomatice ale României la Cairo şi Nicosia au întreprins demersurile legale pe lângă autorităţile competente din Egipt şi Cipru în vederea obţinerii de informaţii suplimentare cu privire la incident şi verificarea existenţei unor cetăţeni români la bordul aeronavei", se arată în răspunsul MAE la o solicitare AGERPRES.
Sursa citată precizează că cele două misiuni diplomatice ale României menţin legătura cu autorităţile competente cipriote şi egiptene, până la finalizarea acestui incident.
Un avion de pasageri al companiei Egyptair care a fost deturnat deasupra spaţiului aerian al Ciprului a aterizat marţi dimineaţă într-o zonă specială, izolată, a aeroportului din Larnaca, transmit mass-media internaţionale. Autorul deturnării avionului, care efectua o cursă pe ruta Cairo - Alexandria, este cetăţean egiptean şi se numeşte Ibrahim Samaha, a anunţat marţi agenţia egipteană de presă MENA. Bărbatul este profesor de medicină veterinară la Universitatea din Alexandria.
Sursa: Agerpres

Ştiri din .ro
Diplomația vaccinurilor, calul troian al rușilor și chinezilor în Europa de Est
Turismul medical schimbat de pandemie. Românii nu mai merg în Turcia pentru transplant de păr
Directorul FBI: Violenţele produse pe 6 ianuarie la Capitoliu sunt acte de "terorism intern"
Angela Merkel va propune relaxarea restricţiilor anti-Covid-19 în Germania
Masacru taliban: Trei angajate ale unui post de televiziune au fost asasinate în Afganistan
Bugetul de stat pe anul 2021 a fost votat de Parlament
Coronavirus/INSP - raport săptămânal: 33% dintre decese în Bucureşti şi judeţele Maramureş, Timiş, Arad, Constanţa
Filmul crimelor din Onești: Negociatorul a ajuns după două ore. „A fost chemat de urgență la serviciu, acesta fiind liber”
Criminalul din Onești amenința pe Facebook, încă din 2018, că se va răzbuna
