„Au intrat pe teritoriul centralei nucleare, au luat controlul asupra personalului și conducerii unității. Conducerea centralei lucrează sub amenințarea armei invadatorilor”, a spus Petro Kotin, directorul general Energoatom, pe Telegram.
Totodată, el a precizat că „pe parcursul dimineții membri ai stafului au fost acceptați pentru a-și îndeplini obligațiile”. Informațiile nu vin printr-o linie directă cu centrala, a precizat Kotin.
Acesta mai spune că dacă rachetele ar fi lovit reactoarele nucleare s-ar fi produs „un dezastru nuclear”.