x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

Utopie? Minneapolis desființează poliția!

0
Autor: Şerban Mihăilă 09 Iun 2020 - 08:33
Utopie? Minneapolis desființează poliția! Hepta

Sub presiunea protestelor de stradă inițiate de mișcarea pentru drepturile omului „Black Lives Matter”, consilierii municipali din Minneapolis, orașul în care a fost ucis George Floyd, au decis cu o majoritate covârșitoare abolirea poliției locale. Ei nu știu încă exact cum va arăta un „viitor fără poliție” și nici cum vor implementa un nou sistem de ordine, deocamdată utopic. Manifestanții sunt însă mulțumiți, iar vânzările de arme în epicentrul revoltelor de stradă din SUA au explodat.

 

Dominat autoritar de democrați, Consiliul Municipal din Minneapolis a dat satisfacție miilor de protestatari adunați pe străzile orașului, anunțând, la sfârșitul săptămânii trecute, că intenționează să nu mai finanțeze și să desființeze, treptat, departamentul local de poliție (MPD), după uciderea lui George Floyd de către forțele de ordine.

„Ne angajăm să dezmembrăm modul existent de supraveghere din Minneapolis și să reconstruim, alături de comunitatea noastră, un nou model de siguranță publică”, a declarat președinta consiliului, Lisa Bender, pentru CNN. Nouă dintre cei 13 consilieri municipali au anunțat în fața mulțimii că vor demara „procesul” de destructurare a MPD, mărturisind însă imediat că nu au idee cum vor menține ordinea în oraș, dar se vor consulta pe această temă cu membrii comunității locale.

„Recunoaștem că nu avem toate răspunsurile asupra modului în care arată un viitor fără poliție, însă comunitatea noastră le are”, susțin consilierii, într-o declarație comună, anticipând involuntar o perioadă lungă de incertitudine și haos în viața orașului: „Suntem hotărâți ca, în următorul an, să discutăm cu fiecare membru al comunității din Minneapolis pentru a identifica cum văd oamenii siguranța”.

Rugată apoi cu insistență de CNN să ofere detalii despre această „destructurare”, Lisa Bender s-a mărginit să schițeze un tablou în linii mari, în care fondurile destinate în prezent poliției vor fi redirecționate spre „strategii pentru comunitatea locală”, urmând ca membrii consiliului să dezbată modalități de înlocuire a actualului departament al poliției, care „nu poate fi reformat de decenii încoace”.

Pe de altă parte, ea a recunoscut că desființarea MPD nu va avea loc „în viitorul apropiat”. Bender a mai precizat că majoritatea apelurilor la numărul de urgență, utilizate de cetățenii orașului, sunt pentru servicii de sănătate mintală și pompieri. De cealaltă parte, primarul orașului, Jacob Frey, fusese huiduit copios de protestatari, cu o zi înainte, atunci când a refuzat să promită că va tăia finanțarea pentru MPD, nefiind de acord cu abolirea poliției.

 

„O prostie criminală”

„Acest lucru este cu adevărat periculos, contraproductiv și profund irațional”, a exclamat Dan Crenshaw, congresman republican care reprezintă statul Texas, imediat după aflarea deciziei consilierilor din Minneapolis. „«Lăsați poliția fără fonduri» nu mai este doar apelul venit de la periferia extremei de stânga. S-a transformat dintr-un slogan radical în politica reală a unui mare oraș american, în numai câteva zile!”, a avertizat Crenshaw, citat de „Zero Hedge”.

Un alt politician republican a vorbit despre „o prostie criminală”. În ultimele zile, manifestanții de pe întreg teritoriul SUA au început să ceară tot mai insistent tăierea finanțărilor pentru poliție, precum și abolirea acesteia, fiind susținuți puternic de liderii Partidului Democrat, al cărui candidat pentru alegerile prezidențiale din toamnă, Joe Biden, se afla ieri într-un sondaj prezentat de CNN cu 14 procente în fața lui Donald Trump. De altfel, această miză a devenit extrem de ridicată, în condițiile în care republicanii îi acuză acum pe democrați că vor să-i lase pe americani și fără poliție și fără arme.

Mai mult, abolirea MPD poate deveni un precedent pentru întreaga țară, deși o serie de sondaje citate de „Breitbart” relevă că desființarea poliției este o idee nepopulară în rândul majorității americanilor, iar statistica arată un număr mare de crime în comunitățile minoritare unde prezența forțelor de ordine este redusă. Deocamdată, în ultimele zile, vânzările de arme au explodat, în proporție directă cu vocile care vorbesc despre anarhie. 

 

„Aș vrea să am o companie de camioane în Minneapolis. Aș face o avere, vânzând bilete de plecare celor ce vor să se mute dintr-un loc condus de nebuni!”

Mike Huckabee, fost guvernator de Arkansas

Citeşte mai multe despre:   Minneapolis,   poliția desființată,   donald trump,   black lives matter,   George Floyd

 

Ştiri din .ro


PUBLICITATE
 


Mai multe titluri din categorie

Trump vs Biden, un meci dezolant de insulte

Trump vs Biden, un meci dezolant de insulte
Cei care au așteptat ca prima confruntare directă dintre candidații pentru Casa Albă să clarifice pozițiile lui Donald Trump și Joe Biden într-o serie de chestiuni arzătoare de pe agenda americanilor s-au ales...

DNA face angajări: 17.000 lei/lună, salariul polițiștilor de la „Ascultare”

DNA face angajări: 17.000 lei/lună, salariul polițiștilor de la „Ascultare”
Galerie Foto Informațiile legate de salariile angajaților Direcției Naționale Anticorupție sunt discrete. Puține „portițe” conduc spre aflarea salariilor procurorilor, ale experților, polițiștilor și grefierilor care...

Fraudă electorală? Scandal monstru, în fața Biroului Electoral al Sectorului 1

Fraudă electorală? Scandal monstru, în fața Biroului Electoral al Sectorului 1
Scandal monstru, miercuri seară, în fața Biroului Electoral al Sectorului 1. Mai mulți protestatari s-au adunat nemulțumiți de faptul că Biroul Electoral Central a respins contestația depusă de PSD cu privire la...

Franţa și Turcia se contrează și în conflictul din Nagorno-Karabah

Franţa și Turcia se contrează și în conflictul din Nagorno-Karabah
Franţa şi Turcia s-au acuzat reciproc, miercuri, în privința alimentării conflictului dintre Armenia şi Azerbaidjan pentru controlul asupra regiunii separatiste Nagorno-Karabah, unde confruntările militare co...

Orban, preocupat de sănătatea participanților la petrecerile organizate pentru câștigarea alegerilor

Orban, preocupat de sănătatea participanților la petrecerile organizate pentru câștigarea alegerilor
Premierul Ludovic Orban a cerut persoanelor care au participat la petrecerile organizate după câștigarea alegerilor să se comporte ca și cum ar fi posibil infectați, deoarece la aceste evenimente nu s-au respectat...

Legile Justiției, lansate în dezbatere publică până în 31 martie 2021. Se propune desființarea SIIJ

Legile Justiției, lansate în dezbatere publică până în 31 martie 2021. Se propune desființarea SIIJ
Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, a anunțat miercuri că Legile Justiției, lansate în cursul serii pe site-ul instituției, vor rămâne în dezbatere publică până la sfârșitul lunii martie a anului...

PSD: Legile justiției nu se discută în sediul de campanie al PNL de la Cotroceni

PSD: Legile justiției nu se discută în sediul de campanie al PNL de la Cotroceni
Legile justiției nu se discută în „sediul de campanie al PNL de la Cotroceni”, ci transparent prin consultarea societății civile și a asociațiilor de magistrați și prin dezbateri în plenul Parlamentului, su...

Ajutor francez pentru opoziție

Ajutor francez pentru opoziție
Preşedintele francez, Emmanuel Macron, a promis ieri, în timpul unei întrevederi cu lidera opoziţiei belaruse Svetlana Tihanovskaia, că va ajuta la medierea crizei politice din Belarus, transmite AFP. „Vom...

Ludovic Orban: Restricții pentru țările care au un nivel de infectare cu COVID-19 superior României!

Ludovic Orban: Restricții pentru țările care au un nivel de infectare cu COVID-19 superior României!
Premierul Ludovic Orban a anunțat că România va reintroduce restricții pentru persoanele care vin din țări care au un nivel de infectare superior - cei care stau mai puțin de trei zile trebuie să prezinte un...

Prognoza METEO pentru 1, 2, 3 și 4 septembrie: Cer noros

Prognoza METEO pentru 1, 2, 3 și 4 septembrie: Cer noros
În jumãtatea de nord a ţãrii, cerul va fi mai mult noros, temporar va ploua în Moldova şi zona de munte. În restul teritoriului cerul va avea înnorãri temporare și se vor semnala adverse slabe mai ales...

Pericol: Toate secţiile de ATI din Capitală sunt pline!

Pericol: Toate secţiile de ATI din Capitală sunt pline!
Situaţie fără precedent în spitalele din Capitală care îngrijesc pacienţi cu noul coronavirus: locurile în ATI s-au epuizat. Autorităţile vor să includă şi alte spitale din Capitală pentru tratamentul...

VIDEO. Klaus Iohannis: E inadmisibil ca în 2020 să avem încă discuții aprinse despre fraudarea votului

VIDEO. Klaus Iohannis: E inadmisibil ca în 2020 să avem încă discuții aprinse despre fraudarea votului
Video UPDATE. Principalele declarații: „Am avut azi o întâlnire cu premierul Orban și cu ministrul Justiției, pentru a discuta proiectele de lege reparatorii a legilor justiției. Am insistat de acum câteva luni s...

Chirurgul Mircea Beuran are COVID

Chirurgul Mircea Beuran are COVID
Medicul chirurg Mircea Beuran, fost ministru al Sănătății în anul 2003 și fost președinte al Senatului Universității de Medicină şi Farmacie (UMF) din Bucureşti, s-a infectat cu noul coronavirus, iar în...

Nicușor Dan: Au fost nereguli la aceste alegeri locale

Nicușor Dan: Au fost nereguli la aceste alegeri locale
Primarul ales al Capitalei, Nicușor Dan, a afirmat, miercuri, că au existat nereguli la aceste alegeri locale. Pe de altă parte, acesta a declarat că nu comentează deciziile birourilor electorale privind...

Bolile inimii, tot mai frecvente

Bolile inimii, tot mai frecvente
În fiecare an, la nivel mondial, se înregistrează 17,3 milioane de decese cauza afecțiunilor cardiovasculare, iar acest număr este în continuă creştere, atrag atenția cardiologii, cu ocazia Zilei Mondiale a...
Serviciul de email marketing furnizat de