x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

Utopie? Minneapolis desființează poliția!

0
Autor: Şerban Mihăilă 09 Iun 2020 - 08:33
Utopie? Minneapolis desființează poliția! Hepta

Sub presiunea protestelor de stradă inițiate de mișcarea pentru drepturile omului „Black Lives Matter”, consilierii municipali din Minneapolis, orașul în care a fost ucis George Floyd, au decis cu o majoritate covârșitoare abolirea poliției locale. Ei nu știu încă exact cum va arăta un „viitor fără poliție” și nici cum vor implementa un nou sistem de ordine, deocamdată utopic. Manifestanții sunt însă mulțumiți, iar vânzările de arme în epicentrul revoltelor de stradă din SUA au explodat.

 

Dominat autoritar de democrați, Consiliul Municipal din Minneapolis a dat satisfacție miilor de protestatari adunați pe străzile orașului, anunțând, la sfârșitul săptămânii trecute, că intenționează să nu mai finanțeze și să desființeze, treptat, departamentul local de poliție (MPD), după uciderea lui George Floyd de către forțele de ordine.

„Ne angajăm să dezmembrăm modul existent de supraveghere din Minneapolis și să reconstruim, alături de comunitatea noastră, un nou model de siguranță publică”, a declarat președinta consiliului, Lisa Bender, pentru CNN. Nouă dintre cei 13 consilieri municipali au anunțat în fața mulțimii că vor demara „procesul” de destructurare a MPD, mărturisind însă imediat că nu au idee cum vor menține ordinea în oraș, dar se vor consulta pe această temă cu membrii comunității locale.

„Recunoaștem că nu avem toate răspunsurile asupra modului în care arată un viitor fără poliție, însă comunitatea noastră le are”, susțin consilierii, într-o declarație comună, anticipând involuntar o perioadă lungă de incertitudine și haos în viața orașului: „Suntem hotărâți ca, în următorul an, să discutăm cu fiecare membru al comunității din Minneapolis pentru a identifica cum văd oamenii siguranța”.

Rugată apoi cu insistență de CNN să ofere detalii despre această „destructurare”, Lisa Bender s-a mărginit să schițeze un tablou în linii mari, în care fondurile destinate în prezent poliției vor fi redirecționate spre „strategii pentru comunitatea locală”, urmând ca membrii consiliului să dezbată modalități de înlocuire a actualului departament al poliției, care „nu poate fi reformat de decenii încoace”.

Pe de altă parte, ea a recunoscut că desființarea MPD nu va avea loc „în viitorul apropiat”. Bender a mai precizat că majoritatea apelurilor la numărul de urgență, utilizate de cetățenii orașului, sunt pentru servicii de sănătate mintală și pompieri. De cealaltă parte, primarul orașului, Jacob Frey, fusese huiduit copios de protestatari, cu o zi înainte, atunci când a refuzat să promită că va tăia finanțarea pentru MPD, nefiind de acord cu abolirea poliției.

 

„O prostie criminală”

„Acest lucru este cu adevărat periculos, contraproductiv și profund irațional”, a exclamat Dan Crenshaw, congresman republican care reprezintă statul Texas, imediat după aflarea deciziei consilierilor din Minneapolis. „«Lăsați poliția fără fonduri» nu mai este doar apelul venit de la periferia extremei de stânga. S-a transformat dintr-un slogan radical în politica reală a unui mare oraș american, în numai câteva zile!”, a avertizat Crenshaw, citat de „Zero Hedge”.

Un alt politician republican a vorbit despre „o prostie criminală”. În ultimele zile, manifestanții de pe întreg teritoriul SUA au început să ceară tot mai insistent tăierea finanțărilor pentru poliție, precum și abolirea acesteia, fiind susținuți puternic de liderii Partidului Democrat, al cărui candidat pentru alegerile prezidențiale din toamnă, Joe Biden, se afla ieri într-un sondaj prezentat de CNN cu 14 procente în fața lui Donald Trump. De altfel, această miză a devenit extrem de ridicată, în condițiile în care republicanii îi acuză acum pe democrați că vor să-i lase pe americani și fără poliție și fără arme.

Mai mult, abolirea MPD poate deveni un precedent pentru întreaga țară, deși o serie de sondaje citate de „Breitbart” relevă că desființarea poliției este o idee nepopulară în rândul majorității americanilor, iar statistica arată un număr mare de crime în comunitățile minoritare unde prezența forțelor de ordine este redusă. Deocamdată, în ultimele zile, vânzările de arme au explodat, în proporție directă cu vocile care vorbesc despre anarhie. 

 

„Aș vrea să am o companie de camioane în Minneapolis. Aș face o avere, vânzând bilete de plecare celor ce vor să se mute dintr-un loc condus de nebuni!”

Mike Huckabee, fost guvernator de Arkansas

Citeşte mai multe despre:   Minneapolis,   poliția desființată,   donald trump,   black lives matter,   George Floyd

 

Ştiri din .ro


PUBLICITATE
 


Mai multe titluri din categorie

Valuri de migranţi asaltează graniţa Statelor Unite. Autorităţile de frontieră nu intervin

Valuri de migranţi asaltează graniţa Statelor Unite. Autorităţile de frontieră nu intervin
Valuri de migranţi asaltează graniţa Statelor Unite cu Mexic. Zeci de persoane au traversat râul Rio Grande pe un dig pentru a ajunge în Texas. Majoritatea sunt din Haiti, dar unii provin din Cuba, Nicaragua sau...

Scandal diplomatic uriaş. Franţa şi-a rechemat ambasadorii din SUA şi Australia

Scandal diplomatic uriaş. Franţa şi-a rechemat ambasadorii din SUA şi Australia
Franţa a anunţat vineri că îşi recheamă imediat ambasadorii din Statele Unite şi Australia, în semn de protest faţă de decizia preşedintelui Biden de a semna cu Australia un acord de furnizare a unor submarine...

Autorităţile italiene au decis! Certificatul verde este legitim şi nu încalcă viaţa privată

Consiliul de Stat din Italia a respins solicitarea a patru persoane nevaccinate, care au susţinut că impunerea documentului încălcă confidenţialitatea sănătăţii. În perioada 15 octombrie - 31 decembrie, Green...

Bucureştiul participă la "Săptămâna europeană a mobilităţii"

Bucureştiul participă la "Săptămâna europeană a mobilităţii"
Capitala României este una dintre cele aproximativ 2.900 de localităţi din peste 50 de ţări care participă la "Săptămâna europeană a mobilităţii" (16 - 22 septembrie 2021), cu iniţiativa "Ziua porţilor desc...

Relaţiile sentimentale şi sociale ar putea fi interzise condamnaţilor pe viaţă din Danemarca

Relaţiile sentimentale şi sociale ar putea fi interzise condamnaţilor pe viaţă din Danemarca
Relaţiile sentimentale şi sociale ar putea fi interzise condamnaţilor pe viaţă din Danemarca, după ce o tânără s-a îndrăgostit de un criminal. Ministrul Justiţiei din această ţară nordică a reacţionat:...

Covid-19 atacă şi animalele. Lei şi tigri de la grădina zoologică din Washington, depistaţi pozitiv

Covid-19 atacă şi animalele. Lei şi tigri de la grădina zoologică din Washington, depistaţi pozitiv
Şase lei şi trei tigri de la grădina zoologică din Washington au fost testaţi pozitiv la coronavirus. Animalele primesc tratament, au informat responsabili din cadrul instituţiei. Simptomele observate sunt...

INSP: Dacă o ținem tot așa, la finalul lunii octombrie vom depăși 15.000 de cazuri pe zi

INSP: Dacă o ținem tot așa, la finalul lunii octombrie vom depăși 15.000 de cazuri pe zi
Adriana Pistol, reprezentanta Institutului Național de Sănătate Publică, susține că în România s-ar putea ajunge la peste 15.000 de cazuri de infectare în fiecare zi dacă oamenii nu se vaccinează și nu...

Australia: Ciocniri între poliţie şi protestatarii anti-lockdown

Australia: Ciocniri între poliţie şi protestatarii anti-lockdown
Poliţia australiană a arestat 235 de persoane la Melbourne şi 32 la Sydney sâmbătă, în timpul unor proteste neautorizate anti-lockdown, mai mulţi poliţişti fiind răniţi în urma ciocnirilor, relatează...

Iohannis, pledoarie pentru golf și pentru Duster

Iohannis, pledoarie pentru golf și pentru Duster
Golful se poate practica la orice vârstă și încurajez pe cât mai mulți să descopere acest frumos sport, care oferă multe satisfacții, a declarat sâmbătă președintele Klaus Iohannis, prezent la decernarea...

Subprefectul Capitalei anunță ce se va întâmpla cu Congresul PNL

Subprefectul Capitalei anunță ce se va întâmpla cu Congresul PNL
Subprefectul capitalei Antonela Ghiță a anunțat că în prezent congresul PNL ar putea fi organizat doar cu jumătate din numărul anunțat de participanți din cauza creșterii numărului de persoane infectate în Bu...

Orban nu doreste modificarea siglei PNL: O propunere profund dăunătoare

Orban nu doreste modificarea siglei PNL: O propunere profund dăunătoare
Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a anuntat sâmbătă ca nu doreste modificărea siglei partidului, o propunere în acest sens venind de la preşedintele Comisiei de statut a liberalilor, Cătălin Boboc, în...

Buzău: Autoutilitara Poliției, implicată într-un accident. Șoferul mașinii a fost sancționat

Buzău: Autoutilitara Poliției, implicată într-un accident. Șoferul mașinii a fost sancționat
Autoutilitara Poliției a fost implicată într-un accident la ieșirea din Râmnicu Sărat către Focșani. În urma evenimentului, nu au fost persoane rănite, iar șoferul a fost sancționat, au anunțat polițiștii...

Orban: „Voi lua măsuri pentru ca procesul de vot să fie corect, liber și secret”

Orban: „Voi lua măsuri pentru ca procesul de vot să fie corect, liber și secret”
Voi luat toate măsurile pentru ca procesul de vot să fie corect, liber și secret”, a declarat președintele PNL Ludovic Orban la finalul Consiliului Național al partidului, care a avut loc sâmbătă. În cazul...

VIDEO: Arafat, despre obligativitatea certificatului verde COVID : Nu putem vorbi de discriminare

VIDEO: Arafat, despre obligativitatea certificatului verde COVID : Nu putem vorbi de discriminare
Secretarul de stat în MAI, Raed Arafat, a declarat, sâmbătă, că hotărârea de guvern prin care se impune obligativitatea certificatului verde COVID pentru accesul la anumite activităţi nu impune restricţii şi...

RESTRICȚII în Capitală! Măștile de protecție vor fi purtate în jurul unităților de învățământ

RESTRICȚII în Capitală! Măștile de protecție vor fi purtate în jurul unităților de învățământ
UPDATE: Subprefectul capitalei Antonela Ghiță a anunțat noile măsuri anti-COVID care se vor aplica în București. Cea mai importantă vizează purtarea măștii de protecție în jurul unităților de învățămân...
Serviciul de email marketing furnizat de