x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

Utopie? Minneapolis desființează poliția!

0
Autor: Şerban Mihăilă 09 Iun 2020 - 08:33
Utopie? Minneapolis desființează poliția! Hepta

Sub presiunea protestelor de stradă inițiate de mișcarea pentru drepturile omului „Black Lives Matter”, consilierii municipali din Minneapolis, orașul în care a fost ucis George Floyd, au decis cu o majoritate covârșitoare abolirea poliției locale. Ei nu știu încă exact cum va arăta un „viitor fără poliție” și nici cum vor implementa un nou sistem de ordine, deocamdată utopic. Manifestanții sunt însă mulțumiți, iar vânzările de arme în epicentrul revoltelor de stradă din SUA au explodat.

 

Dominat autoritar de democrați, Consiliul Municipal din Minneapolis a dat satisfacție miilor de protestatari adunați pe străzile orașului, anunțând, la sfârșitul săptămânii trecute, că intenționează să nu mai finanțeze și să desființeze, treptat, departamentul local de poliție (MPD), după uciderea lui George Floyd de către forțele de ordine.

„Ne angajăm să dezmembrăm modul existent de supraveghere din Minneapolis și să reconstruim, alături de comunitatea noastră, un nou model de siguranță publică”, a declarat președinta consiliului, Lisa Bender, pentru CNN. Nouă dintre cei 13 consilieri municipali au anunțat în fața mulțimii că vor demara „procesul” de destructurare a MPD, mărturisind însă imediat că nu au idee cum vor menține ordinea în oraș, dar se vor consulta pe această temă cu membrii comunității locale.

„Recunoaștem că nu avem toate răspunsurile asupra modului în care arată un viitor fără poliție, însă comunitatea noastră le are”, susțin consilierii, într-o declarație comună, anticipând involuntar o perioadă lungă de incertitudine și haos în viața orașului: „Suntem hotărâți ca, în următorul an, să discutăm cu fiecare membru al comunității din Minneapolis pentru a identifica cum văd oamenii siguranța”.

Rugată apoi cu insistență de CNN să ofere detalii despre această „destructurare”, Lisa Bender s-a mărginit să schițeze un tablou în linii mari, în care fondurile destinate în prezent poliției vor fi redirecționate spre „strategii pentru comunitatea locală”, urmând ca membrii consiliului să dezbată modalități de înlocuire a actualului departament al poliției, care „nu poate fi reformat de decenii încoace”.

Pe de altă parte, ea a recunoscut că desființarea MPD nu va avea loc „în viitorul apropiat”. Bender a mai precizat că majoritatea apelurilor la numărul de urgență, utilizate de cetățenii orașului, sunt pentru servicii de sănătate mintală și pompieri. De cealaltă parte, primarul orașului, Jacob Frey, fusese huiduit copios de protestatari, cu o zi înainte, atunci când a refuzat să promită că va tăia finanțarea pentru MPD, nefiind de acord cu abolirea poliției.

 

„O prostie criminală”

„Acest lucru este cu adevărat periculos, contraproductiv și profund irațional”, a exclamat Dan Crenshaw, congresman republican care reprezintă statul Texas, imediat după aflarea deciziei consilierilor din Minneapolis. „«Lăsați poliția fără fonduri» nu mai este doar apelul venit de la periferia extremei de stânga. S-a transformat dintr-un slogan radical în politica reală a unui mare oraș american, în numai câteva zile!”, a avertizat Crenshaw, citat de „Zero Hedge”.

Un alt politician republican a vorbit despre „o prostie criminală”. În ultimele zile, manifestanții de pe întreg teritoriul SUA au început să ceară tot mai insistent tăierea finanțărilor pentru poliție, precum și abolirea acesteia, fiind susținuți puternic de liderii Partidului Democrat, al cărui candidat pentru alegerile prezidențiale din toamnă, Joe Biden, se afla ieri într-un sondaj prezentat de CNN cu 14 procente în fața lui Donald Trump. De altfel, această miză a devenit extrem de ridicată, în condițiile în care republicanii îi acuză acum pe democrați că vor să-i lase pe americani și fără poliție și fără arme.

Mai mult, abolirea MPD poate deveni un precedent pentru întreaga țară, deși o serie de sondaje citate de „Breitbart” relevă că desființarea poliției este o idee nepopulară în rândul majorității americanilor, iar statistica arată un număr mare de crime în comunitățile minoritare unde prezența forțelor de ordine este redusă. Deocamdată, în ultimele zile, vânzările de arme au explodat, în proporție directă cu vocile care vorbesc despre anarhie. 

 

„Aș vrea să am o companie de camioane în Minneapolis. Aș face o avere, vânzând bilete de plecare celor ce vor să se mute dintr-un loc condus de nebuni!”

Mike Huckabee, fost guvernator de Arkansas

Citeşte mai multe despre:   Minneapolis,   poliția desființată,   donald trump,   black lives matter,   George Floyd

 

Ştiri din .ro


PUBLICITATE
 


Mai multe titluri din categorie

Iohannis, despre bilanțul COVID-19: Este mult, mult prea mult. Este un record total nedorit

Iohannis, despre bilanțul COVID-19: Este mult, mult prea mult. Este un record total nedorit
Președintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, referindu-se la numărul de noi cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, că „este mult prea mult”, fiind un record „total nedorit”. „Astăzi, din...

Iohannis, despre clanurile interlope: În timpul guvernărilor PSD, aceşti interlopi au fost toleraţi

Iohannis, despre clanurile interlope: În timpul guvernărilor PSD, aceşti interlopi au fost toleraţi
Președintele Klaus Iohannis a răspuns la o întrebare referitoare la clanurile interlope din București și a arătat cu degetul spre guvernările PSD. "Am spus şi săptămâna trecută şi, din păcate, trebuie...

Ziua 35 a protestului NON -STOP din Bulgaria. Interviu exploziv în POLITICO

Ziua 35 a protestului NON -STOP din Bulgaria. Interviu exploziv în POLITICO
Protestele din Bulgaria au intrat astăzi, 12 august în a 35-a zi. La Sofia, taberele de corturi de lângă clădirea guvernului , universității și din câteva intersecții principale reprezintă...

Au vrut să răzbune moartea lui Emi Pian, dar au fost reținuți de Poliție

Au vrut să răzbune moartea lui Emi Pian, dar au fost reținuți de Poliție
Grațian și Ciprian Duduianu au fost reținuți pentru că au dorit să îl ucidă pe criminalul interlopului Emi Pian. Alături de cei doi frați a mai fost reținută și o rudă a fostului lider al...

Piaţa Sudului, la inaugurare

Piaţa Sudului, la inaugurare
Piaţa Sudului, extinsă şi modernizată, a fost inaugurată ieri de primarul sectorului 4, Daniel Băluţă. Lucrările au durat 9 luni, iar investiţia de 8 milioane de euro plus TVA a vizat corpul central al...

Adversara lui Lukașenko se refugiază în Lituania

Adversara lui Lukașenko se refugiază în Lituania
Dispariție șoc din Belarus a Svetlanei Tihanovskaia după pierderea alegerilor prezidențiale a fost urmată de apariția ei în Lituania.. Tihanovskaia a difuzat un mesaj video către susținătorii ei prin care...

Stimulente pentru donatorii de plasmă

Stimulente pentru donatorii de plasmă
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, afirmă, într-o postare pe Facebook, că are soluţia salvatoare pentru pacienţii cu forme grave de COVID-19, care au nevoie urgentă de transfuzii cu plasmă. Spune că...

Atenție șoferi: Trafic îngreunat pe Autostrada A1 București-Pitești: Carosabilul este acoperit cu apă, iar vizibilitatea este redusă

Atenție șoferi: Trafic îngreunat pe Autostrada A1 București-Pitești: Carosabilul este acoperit cu apă, iar vizibilitatea este redusă
Centrul Infotrafic anunţă că pe tronsonul kilometric 86-102, Căteasca, judeţul Argeş, al Autostrăzii A1 Bucureşti - Piteşti, carosabilul este acoperit cu apă şi există pericol de...

Pro România va vota moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Orban

Pro România va vota moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Orban
Liderul Pro România a confirmat, ieri, că formațiunea pe care o conduce va vota o eventuală moțiune de cenzură depusă de PSD, pentru demiterea Cabinetului condus de Ludovic Orban. “că "România se adânceşte...

Focar de COVID-19 într-o fabrică din Sibiu

Focar de COVID-19 într-o fabrică din Sibiu
Cinci angajați ai unei fabrici de prelucrare mecanică prin așchiere din Sibiu au fost confirmați pozitiv cu COVID-19. “În ceea ce privește situația epidemiologică din cadrul unei fabrici de prelucrare...

Virgil Păunescu, despre vaccinul anti-Covid-19: Virusul suferă mutații, antidotul va fi greu de găsit

Virgil Păunescu, despre vaccinul anti-Covid-19: Virusul suferă mutații, antidotul va fi greu de găsit
Virgil Păunescu, şeful Centrului de Cercetare Oncogen, susține că virusul suferă mutaţii de la o zi la alta, astfel că antidotul va fi greu de găsit. În țara noastră, specialiştii au descoperit, deja,...

Trei polițiști din Sibiu infectați cu noul coronavirus

Trei polițiști din Sibiu infectați cu noul coronavirus
Trei polițiști din Sibiu au fost testați pozitiv pentru noul coronavirus, iar 18 colegi ai lor au fost plasați în carantină, potrivit anunțului de miercuri al Prefecturii Sibiu. ”La nivelul I.P.J. Sibiu,...

Tragedie în Tulcea! Un COPIL de 7 ANI găsit MORT în MAŞINA de SPĂLAT

Tragedie în Tulcea! Un COPIL de 7 ANI găsit MORT în MAŞINA de SPĂLAT
Un copil de 7 ani a fost găsit mort în cuva unei mașini de spălat, într-o locuință din orașul Tulcea. Circumstanțele în care copilul a ajuns în mașina de spălat sunt încă neclare. Polițiștii din Tulce...

Alertă de la hidrologi: Cod galben de inundaţii pe râuri din cinci judeţe

Alertă de la hidrologi: Cod galben de inundaţii pe râuri din cinci judeţe
Hidrologii au emis atenţionări cod galben de inundaţii valabile până miercuri la ora 20.00 pentru râuri din cinci judeţe, fiind prognozate depăşiri ale cotelor de atenţie.   Potrivit Institutului...

Marea Britanie în recesiune. Economia s-a contractat cu peste 20% în trimestrul doi din 2020

Marea Britanie în recesiune. Economia s-a contractat cu peste 20% în trimestrul doi din 2020
Economia Marii Britanii a intrat în recesiune, înregistrând o scădere record de 20,4% în timestrul doi din 2020, din cauza crizei provocate de pandemia de coronavirus, arată datele Oficiului...
Serviciul de email marketing furnizat de