x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Observator Curs gratuit de învăţare a colindelor la biserica icoanelor ocrotite de dezastre

Curs gratuit de învăţare a colindelor la biserica icoanelor ocrotite de dezastre

de Cristinel C. Popa    |    22 Noi 2014   •   20:18
Curs gratuit de învăţare a colindelor la biserica icoanelor ocrotite de dezastre

Doritorii pot învăţa colinde participând la un curs oferit în mod gratuit de Biserica Toma Cozma din Iaşi, lăcaş sfânt unde există două icoane ce au supravieţuit miraculos dezastrelor. Este vorba despre parohia ce organizează şi preţuitele pelerinaje pe biciclete la mănăsitirile ieşene, acţiuni îndrăgite atât de copii, cât şi de vârstnici. Ca în fiecare an, alături de celelalte activităţi culturale aflate în desfăşurare, la lăcaşul sfânt Toma Cozma, sărbătoarea Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina, marchează începutul cursului gratuit de învăţare a colindelor, în vederea constituirii grupurilor corale care vor susţine tradiţionalul “Concert de colinde de sărbători”. Evenimentul marchează odată cu prăznuirea hramului bisericii şi o frumoasă aniversare: împlinirea a 12 ani de apariţie neîntreruptă a publicaţiei parohiale “Credinţa şi fapta”, în care este reflectată consecvent şi bogata activitate spirituală, cultural-filantropică, administrativă pe care o întreprinde Parohia Toma Cozma. Credincioşii prezenţi la eveniment vor putea să se închine la cele două icoane deosebite ale Sfintei Muceniţe Ecaterina, lucrătoare a numeroase fapte minunate de-a lungul secolelor. “Prima, aflată în dreapta catapetesmei, o icoană pictată pe lemn şi îmbrăcată în argint, a fost găsită intactă în urma bombardamentului din 20 august 1944, care a spulberat până la temelie altarul şi o parte din naosul bisericii noastre. Această icoană pe mulţi i-a încredinţat cum lucrează Dumnezeu minunat în viaţa noastră, prin rugăciunile Sfintei Ecaterina. Cea de-a doua icoană, care se află în pridvorul bisericii, s-a revelat în timpul unor lucrări de reamenajare în interiorul bisericii, în anul 1997. Această icoană monumentală era total deteriorată, mucegaiul şi negreala intraseră profund în compoziţia picturii până la lemn, zădărnicind toate strădaniile profesioniştilor pentru a o face cât de cât vizibilă. Prin rânduiala lui Dumnezeu, un grup de tinere fete venite să participe la curăţenia din biserică în urma lucrărilor de reamenajare, din proprie iniţiativă au şters uşor cu cârpe umede icoana. Şi, minune, icoana s-a luminat, primind înfăţişarea pe care o are şi astăzi. Aceste icoane ne-au inspirat să intensificăm rugăciunile noastre către Sfânta Mare Muceniţă Ecaterina, încât, în fiecare zi de marţi seară, la ora 17.00, în Biserica Toma se oficiază Acatistul Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina, făcătoarea de minuni şi ocrotitoarea parohiei noastre”, a spus Vasilica Onofrei, de la biserică. Revenind la revista săptămânală scoasă de biserică, Onofrei, responsabil şi al colectivului redacţional, a mai spus: “Simţim întotdeauna şi ajutorul Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina şi în menţinerea ritmului de apariţie dominicală a publicaţiei noastre care a cunoscut lumina tiparului acum 12 ani, chiar în ziua de cinstire a Sfintei. Consider că iniţiativa editării unei publicaţii parohiale este deosebit de utilă, pentru că oferă imaginea unei strategii de comunicare religioasă benefică, actuală, realizată prin voluntariat activ, într-un mediu complex şi divers aşa cum se prezintă comunitatea Parohiei Toma Cozma şi mediul urban unde publicaţia Credinţa şi fapta apare”.

×