Jurnalul.ro Ştiri Observator David Popovici e campion european în proba de 100 metri liber

David Popovici e campion european în proba de 100 metri liber

de Redacția Juralul    |    19 Iun 2024   •   20:05

Înotătorul român David Popovici a câștigat miercuri cursa de 100 metri liber de la Camponatul European de la Belgrad, cu timpul de 46 secunde și 88 de sutimi.

Înotătorul român David Popovici a câștigat miercuri cursa de 100 metri liber de la Campionatul European de natație de la Belgrad, cu timpul de 46 secunde și 88 de sutimi.

Românul a pornit de pe culoarul patru și a întors doar al doilea la capătul primei lungimi de bazin, după maghiarul Nandor Nemeth.

Popovici a acelerat după primii 50 de metri și a preluat conducerea treptat, pentru a ajunge la finiș primul, cu aproape o jumătate de corp avans și cu timpul de 46 secunde și 88 de sutimi, în fața lui Nemeth, care s-a clasat al doilea (47.49), urmat de sârbul Andrej Barna (47.66).

Popovici se calificase în finală cu cel mai bun timp al semifinalelor, singurul sub 48 de secunde. Comparativ cu performanța din calificări, Popovici a înotat un timp mai bun cu peste o secundă.