Jurnalul.ro Ştiri Politică Cupa UEFA - Dramatic. Sevilla - Espanyol 5-3

Cupa UEFA - Dramatic. Sevilla - Espanyol 5-3

de Mihai Igirosanu    |    17 Mai 2007   •   00:00
Cupa UEFA - Dramatic. Sevilla  -  Espanyol 5-3
Sursa foto: JOSE LUIS ROCA/

FC Sevilla a devenit aseară a doua echipă din istorie care işi păstrează Cupa UEFA. De partea cealaltă, Espanyol Barcelona a ratat cucerirea unui trofeu după o pauză de 58 de ani. Eroul andaluzilor a fost portarul Andres Palop, care a reuşit să pareze trei penalty-uri, ajutăndu-şi echipa să căştige Cupa UEFA cu scorul general de 5-3.

Eroul Palop

Â

Â

Â

DRAMATISM. Confruntarea dintre cele două echipe spaniole a pornit fulgerător, cu golurile lui Adriano (’16), care a finalizat elegant după o superbă cursă solitară, şi Riera (’28), şut deviat de la marginea careului. Treptat, antrenorii Ernesto Valverde şi Juande Ramos s-au anulat reciproc, iar fazele de gol au lipsit aproape cu desăvărşire. Rămasă in zece oameni din minutul 67, cănd Moises a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben, Espanyol a inchis bine in faţa careului pănă la finele primelor 90 de minute. Kanoute a făcut 2-1 in ultimul minut al primei reprize a prelungirilor, insă Jonatas a egalat nesperat in minutul 115, amănănd deznodămăntul pentru loteria penalty-urilor.

Â

Portarul Sevillei a apărat execuţiile lui Luis Garcia, Jonatas şi Torrejon, iar echipa care a eliminat Steaua in "16-imi" rămăne in posesia Cupei UEFA.