x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

Kelemen Hunor, la reuniunea CRU: Reorganizarea teritorială trebuie scoasă de pe ordinea de zi

0
25 Iun 2011 - 08:48
Consiliul Reprezentantilor Unionali (CRU) s-a reunit, astazi, la Targu Mures, pentru a decide o alternativa la propunerea de regionalizare a presedintelui Traian Basescu, respectiv impartirea tarii in 8 regiuni + 2 judete, Harghita si Covasna. Maghiarii nu sunt de acord cu aceasta varianta si nici cu cea de opt regiuni.

Citeste si Secuii catre UDMR: Nu adoptati nicio hotarare care afecteaza negativ comunitatea noastra nationala

De la tribuna Consiliului Reprezentantilor Unionali, presedintele UDMR, Kelemen Hunor a declarat ca problema reorganizarii administrative trebuie scoasa de pe ordinea de zi a Parlamenului pentru ca Romania risca o criza politica.

"Trebuie sa avem o reforma administrativa si trebuie sa gandim in continuare reforma de reorganizare. Daca partenerul nostru nu este in masura sa fie pentru recomandarile noastre, atunci recomandarea noastra este sa luam aceste probleme de pe ordinea de zi a Parlamentului pentru ca altfel vom ajunge la o criza politica pe care noi nu dorim deloc sa o demaram", a declarat liderul UDMR.

"Intreaga reorganizare s-a concentrat pana acum in jurul secuimii si a demarat intr-o retorica anti-secuime. In ultimele zile nu am vornit decat despre judetele Covasna, Harghita, Mures si despre comunitatea maghiara si acestea sunt manevre de camuflaj, pentru ca problema adevarata a Romaniei nu sunt judetele Harghita si Covasna", a afirmat Kelemen Hunor.

"E o iluzie sa crezi ca daca parasim guvernul si coalitia, in opozitie vom putea face mai multe. E o iluzie ca am ajunge in cateva saptamani la guvernare, cu opozitia din prezent. Trebuie sa mentinem aceasta coalitie de guvernare si este in interesul comunitatii noastre, nu am facut toti pasii, mai avem sarcini pe care le putem rezolva. Exista insa o limita de care nu putem trece, acestea vizeaza interesele comunitatii noastre. Daca ajungem la o solutie care exclude comunitatea maghiara, comunitatea noastra, este inacceptabil pentru noi", a mai spus liderul Uniunii.

Hunor a subliniat ca daca UDMR poate ajunge cu reforma la un punct in care se poate continua descentralizarea, va continua, insa daca partenerii de coalitie 'se tin scai' de propunerea de regionalizare in format 8+2, trebuie sa renunte deocamdata la acest subiect.

"Nici partenerii nostri nu vor criza politica. Daca nu ajungem la o solutie, atunci sa fim mai intelepti. Opozitia ne-a trimis doua scrisori in ultimele doua luni prin care ne roaga sa ducem tratative cu dansii, reforma Constitutiei si legea minoritatilor. Niciodata nu am respins posibilitatea unui dialog cu opozitia. Am mentinut dialogul cu dansii. Presedintele a trimis Parlamentului modificarea Constitutiei. Noi trebuie sa ajungem la un acord. Cei care vor sa modifice Constitutia nu pot asigura doua treimi. Va trebui sa dezbatem si cu opozitia, nu respingem un dialog, dar trebuie sa dizolvam. UDMR a luat in considerare intotdeauna interesele comunitatii si a ajuns la decizii intelepte", a spus Kelemen Hunor.

Adoptarea legii minoritatilor ar putea fi amanata daca nu corespunde cerintelor UDMR

"Este adevarat ca in aceasta perioada am avut greutati in privinta legii minoritatilor, ca in Parlament s-au dezbatut catva articole, iar in comisii s-au luat unele decizii, dar nu vom avea o lege adoptata pana in 30 iunie. Trebuie sa adoptam o lege care creeaza cadre institutionale, care creeaza autonomie culturala. Pana pe 30 iunie vom incerca sa incepem noi dezbateri si sa intocmim un raport ca proiectul de lege sa corespunda acestor asteptari. Guvernul din 2005 - PD si PNL - Partidul Liberal daca nu doreste sa se contrazica ar trebui sa fie pentru acest raport. Daca partenerii nu sunt in masura sa adopte pozitia noastra, atunci trebuie amanata, ca si altele, si trebuie sa adoptam in timp o varianta care corespunde asteptarii minoritatilor", a spus Kelemen, potrivit Agerpres.

Acesta a subliniat ca dupa o serie de dezbateri si amanari si legea educatiei a ajuns la o varianta care a fost acceptata, iar directia UDMR trebuie sa fie "directia consecventei, a rabdarii, pentru ca nu trebuie sa intram in niciun acord care nu este conform asteptarilor noastre".

"Trebuie sa gasim o solutie in care acest proiect sa fie acceptat. Noi nu trebuie sa aparam o inscriptie bilingva, ci rezultatele din ultimii 20 de ani. Se creeaza inca o data senzatia ca prin reorganizare teritoriala s-ar fi facut ceva. Noi trebuie sa ne concentram sa nu pierdem ce am dobandit si sa adaugam cate ceva la acestea", a mai spus Kelemen Hunor. 

Ştiri din .ro


PUBLICITATE
 


Mai multe titluri din categorie

Firea, atac la Nicușor Dan: Nu e interesat de problemele oamenilor

Firea, atac la Nicușor Dan: Nu e interesat de problemele oamenilor
Senatorul PSD Gabriela Firea susține că primarul general Nicușor Dan nu este interesat de problemele oamenilor și că acesta a anunțat, „relaxat”, că adulții cu dizabilități vor primi mai puțini...

Peste 2.000 de oameni, vaccinați la maratonul din București. Gheorghiță: Am vaccinat 56 de persoane

Peste 2.000 de oameni, vaccinați la maratonul din București. Gheorghiță: Am vaccinat 56 de persoane
Peste 2.000 de oameni au fost vaccinați vineri în primele ore de funcționare a maratonului de vaccinare din București, ceea ce înseamnă o medie de 8,5 persoane pe minut. „Peste 2.000 de oameni, aproximativ...

Valeriu Gheorghiță, despre rata de vaccinare din Cluj-Napoca: În scurt timp se va trece de 50%

Valeriu Gheorghiță, despre rata de vaccinare din Cluj-Napoca: În scurt timp se va trece de 50%
Coordonatorul campaniei de vaccinare anti-Covid din România, Valeriu Gheorghiță, a declarat vineri seara că în Cluj-Napoca rata de vaccinare a depășit 40% și în scurt timp va ajunge la 50%. „Este unul...

Tanczos Barna: Reluăm negocierile cu statele europene, relocările de urși să nu mai fie doar în țară

Tanczos Barna: Reluăm negocierile cu statele europene, relocările de urși să nu mai fie doar în țară
Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a declarat vineri seara că ministerul va relua negocierile cu statele europene pentru a putea reloca urși și în alte țări. Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a spus, la...

Director ANM: Luna mai este cea mai instabilă lună a primăverii şi aduce în intervalele cu ploaie fenomene de ploaie torenţială, vijelii, descărcări electrice, izolat chiar şi grindină

Director ANM: Luna mai este cea mai instabilă lună a primăverii şi aduce în intervalele cu ploaie fenomene de ploaie torenţială, vijelii, descărcări electrice, izolat chiar şi grindină
Elena Mateescu, directorul general al ANM, a anunţat că următoarele două zile vor fi marcate de ploi şi temperaturi scăzute în mai multe regiuni din ţară. "Da, a venit vara, având în vedere temperaturile d...

Tragedie la Neptun. A murit după ce a căzut în apă

Tragedie la Neptun. A murit după ce a căzut în apă
Un bărbat de 36 de ani, care făcea kitesurfing la Neptun, a murit vineri după ce a pierdut controlul kite-ului și a căzut în apă. Potrivit ISU Constanța, un echipaj SMURD și unul de la Ambulanță au...

Bugetul Capitalei, adoptat după o ședință cu scandal

Bugetul Capitalei, adoptat după o ședință cu scandal
Consiliul General al Municipiului București a adoptat vineri seara bugetul Capitalei. Bugetul a fost adoptat cu 34 de voturi „pentru”, 5 „împotrivă” și 15 abțineri. „Bucureștiul are buget. Le mulțumes...

Florin Cîțu, la maratonul de vaccinare din București: România, mai aproape de normalitate

Florin Cîțu, la maratonul de vaccinare din București: România, mai aproape de normalitate
Premierul Florin Cîțu a spus vineri, la maratonul de vaccinare din București, că astfel de evenimente constituie pași importanți pentru revenirea la normalitate: „România este pe drumul cel bun și este mai...

Program educațional oferit de Universitatea POLITEHNICA din Bucureşti. Mii de liceeni înscriși la meditațiile on-line în regim gratuit

Program educațional oferit de Universitatea POLITEHNICA din Bucureşti. Mii de liceeni înscriși la meditațiile on-line în regim gratuit
La mai puțin de o lună de zile de la demararea noului program educațional , gratuit, pentru elevii aflaţi în ultimul an de studii din ciclul preuniversitar , program de pregătire intensivă la materiile fizică,...

USR PLUS propune ca persoanele vaccinate să asiste la Cupa României la fotbal

USR PLUS propune ca persoanele vaccinate să asiste la Cupa României la fotbal
Persoanele vaccinate ar putea asista pe 22 mai la Cupa României la fotbal, care se va desfășura pe stadionul din Ploiești, potrivit unei propuneri USR PLUS: „Va fi cu titlu experimental, în perspectiva...

VIDEO: Ședință cu scântei la Primăria Capitalei. Aurelian Bădulescu (PSD) și Sorin Purcărea(PNL) s-au „înghiontit” reciproc

VIDEO: Ședință cu scântei  la Primăria Capitalei. Aurelian Bădulescu (PSD)  și Sorin Purcărea(PNL) s-au „înghiontit” reciproc
Ședința CGMB în care urmează să fie votat bugetul Capitalei nu a fost deloc una liniștită. Fostul viceprimar general Aurelian Bădulescu (PSD) i-a adresat mai multe replici ironice președintelui de...

10 containere de deșeuri din Germania, oprite în Portul Constanța

10 containere de deșeuri din Germania, oprite în Portul Constanța
Comisarii Gărzii de Mediu Constanța și polțiștii de frontieră nu au permis intrarea în țară a 10 containere cu deșeuri, importate dn Germania de o firmă din Prahova. În acestea se găseau deșeuri...

La sfârșitul pandemiei de COVID-19 a fost aprobată Legea privind desfășurarea online a proceselor civile și penale

La sfârșitul pandemiei de COVID-19 a fost aprobată Legea privind desfășurarea online a proceselor civile și penale
În perioada stării de alertă procesele civile și penale se pot desfășura online. Actul normativ care prevede acest lucru a intrat în vigoare la data de 2 mai 2021, transmite Ministerul...

Vlad Voiculescu a RĂBUFNIT după clasarea dosarului privind diploma sa: E țară sau BALAMUC?

Vlad Voiculescu a RĂBUFNIT după clasarea dosarului privind diploma sa: E țară sau BALAMUC?
Fostul ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu a scris pe pagina sa de facebook că procurorii anticorupție au clasat dosarul privind diploma sa obținută în Viena pe motiv că „fapta nu...

Cîțu: Astăzi depășim 3,5 milioane persoane vaccinate în România, cu o doză sau două

Cîțu: Astăzi depășim 3,5 milioane persoane vaccinate în România, cu o doză sau două
România depășește vineri 3,5 milioane persoane vaccinate în România, cu o doză sau două, transmite premierul Florin Cîțu: „Rock on, Romania! Suntem din ce în ce mai aproape de revenirea la...
Serviciul de email marketing furnizat de