Fragilitatea majoritatii parlamentare din prima sesiune se va acutiza din toamna, dupa ce cei 35 de observatori vor parasi Legislativul romanesc pentru a popula salile forului similar european. In urma lor, adoptarea proiectelor Puterii va ramane pe muchie de cutit.
Au trecut prin filtrul structurilor de conducere ale partidelor din care fac parte, au primit aprobarea birourilor reunite ale celor doua camere, au fost "instruiti", mai mult sau mai putin, de catre experti europeni, timp de trei zile, in cadrul unui seminar la Bucuresti si acum se declara gata "sa faca praf" Parlamentul European. Sunt cei 35 de politicieni care vor popula salile Legislativului european incepand cu luna septembrie si pana cand integrarea Romaniei va deveni realitate. Plecarea lor determina insa acutizarea unei probleme care a iscat, si asa, numeroase dispute in forul legislativ si a pus bete in roate adoptarii proiectelor Puterii: fragilitatea majoritatii parlamentare. La Camera lucrurile s-au "aranjat" mai usor, Coalitia detinand aici 152 de mandate, la care se adauga si cele 18 ale minoritatilor care, in mod frecvent, au votat cu Puterea, in timp ce PSD si PRM au centralizat impreuna 142 de voturi, la toate acestea adaugandu-se si cele 19 voturi ale independentilor. Prin plecarea observatorilor din septembrie, Coalitia va pierde 12 voturi din cele 152, proiectele Puterii ramanand sa fie sustinute deci de 140 de deputati. De partea cealalta, a Opozitiei, 11 deputati vor pleca la forul european, soarta dezbaterilor ramanand la latitudinea celor 131 de pesedisti si peremisti care vor ramane in tara. Cea mai mare problema va aparea la votarea legilor organice, Puterea avand nevoie de jumatate plus unu voturi din numarul total, adica de 165 de "pro-uri". Scorul, destul de strans, 140 la 131 in favoarea Coalitiei guvernamentale, nu va fi deci suficient si va avea nevoie de "imbunatatiri". Din pacate pentru actuala Coalitie, nici macar ajutorul minoritatilor nu va putea rezolva aceasta problema.
TRIMISII PARTIDELOR
|
PD i-a ales pe deputatii Roberta-Alma Anastase, Monica Iacob Ridzi, Marian Jean Marinescu sa mearga la Strasbourg, iar dintre deputatii PNL au fost alesi Mona Musca, Mircea Cosea, Raluca Turcan, Tiberiu Barbuletiu, Ovidiu Silaghi. Din partea senatorilor Aliantei DA au fost alesi Maria Petre, Nicolae Vlad Popa, Radu Tarle, Adrian Cioroianu. UDMR i-a desemnat pe deputatii Kelemen Attila, Konya-Hamar Sandor si senatorul Karoly Szabo. Din partea PRM vor merge la Strasbourg senatorii Eugen Mihaiescu, Viorel Duca si deputatii Daniela Buruiana, Petre Popeanga, Vlad Hogea. PC i-a desemnat pe senatorul Silvia Ciornei si deputatul Dumitru Becsenescu, iar din partea minoritatilor nationale a fost ales Ovidiu Gant. Cei mai numerosi reprezentanti vor fi cei din partea PSD: senatorii Alexandru Athanasiu, Corina Cretu, Vasile Dancu si â¢erban Nicolae si deputatii Titus Corlatean, Gabriela Cretu, Cristian Dumitrescu, Ioan Mircea Pascu, Radu Podgoreanu, Daciana Sarbu, Adrian Severin si Valeriu Zgonea.
|
CAZARE
|
Camera Deputatilor va aloca 11 milioane RON pentru cheltuielile de transport si cazare ale parlamentarilor romani care vor participa in calitate de observatori la Parlamentul European, conform unei decizii a Executivului. Aceste fonduri vor fi transferate din fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului pe anul 2005 in bugetul Camerei Deputatilor, cu precizarea ca banii alocati nu reprezinta o suplimentare a fondurilor Camerei, ci provin tot din bugetul acestei institutii.
|