Circulația trenurilor se desfășoară normal în sud-estul țării, însă pe rutele București-Constanța și Ciulnița-Călărași traficul feroviar are loc cu ajutorul locomotivelor electrice, transmite CFR SA.
Trenurile aflate în circulaţie sunt tractate în continuare de locomotive Diesel doar pe două tronsoane din sud-estul ţării, la Ţăndărei - Feteşti şi Constanţa - Mangalia, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile.
ȘTIRE INIȚIALĂ Circulația trenurilor se desfășoară în condiții de iarnă, cu vânt puternic și ninsoare pe toate cele trei regionale de cale ferată din sud-estul ţării, Bucureşti, Constanţa şi Galaţi, transmite CFR SA.
"Traficul feroviar la această oră se desfăşoară în condiţii de ninsoare viscolită şi rafale puternice de vânt, de până la 70 km/h, pe raza celor trei regionalelor de cale ferată din sud-estul ţării - Bucureşti, Constanţa şi Galaţi -, circulaţia trenurilor fiind însă adaptată pentru a se putea asigura legătura cu toate zonele ţării. Traficul feroviar se desfăşoară în condiţii normale de iarnă pe raza judeţelor din sud-estul ţării, unde este în vigoare Atenţionare Cod Galben de ninsori abundente şi viscol, iar din cauza rafalelor puternice de vânt, de până la 70 km/h, pe raza Regionalei CF Constanţa trenurile circulă tractate doar cu locomotive Diesel, această măsură fiind necesară din considerente de siguranţă şi de continuitate a traficului feroviar pe întreaga reţea", arată compania.
Sunt efectuate permanent verificări pe toate secțiile de cale ferată și se intervine cu utilaje când situația o impune.
În cele 8 regionale feroviare, personalul de specialitate menţine legătura cu toţi operatorii de transport feroviar de călători şi de marfă (OTF).
"În situaţia în care sunt necesare modificări de grafic, toţi operatorii de transport feroviar de călători sunt avizaţi, astfel încât aceştia să poată publica pe site-urile proprii informaţii actualizate despre trenurile înscrise în grafic", precizează societatea
Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA administrează infrastructura feroviară publică.
Tulpinile britanice și braziliane ale coronavirusul sunt prezente în apele uzate din Perugia și Abruzzo, arată o cercetare a Institutului Superior de Sănătate.
Variante ale virusului britanic și brazilian...
Consilierul prezidențial Andrei Muraru va fi numit ambasador al României în Statele Unite ale Americii, anunță Antena3.
Informația, confirmată din mai multe surse politice, vine în contextul în care...
Un grav accident s-a produs joi seara pe A1, în județul Arad. Două mașini s-au ciocnit, una a luat foc, iar două persoane au murit. Alte cinci sunt rănite.
Conform ISU Arad, accidentul a fost pe A1, la kilometru...
Aleksei Navalnîi, liderul opoziţiei ruse, a fost transferat din Penitenciarul din Moscova într-un centru de detenţie necunoscut, anunţă avocatul acestuia din Rusia, Vadim Kobzev.
"Aleksei Navalnîi a fost mutat...
Motociclistul care a murit după ce a fost lovit în plin, joi seară, de o mașină, în București, era polițist.
Liderul Sindicatului Naţional al Poliţiştilor din România SNPR Decus, Bogdan Bănică, susține ...
Elevii simptomatici ai căror părinți refuză testarea la școală vor sta acasă două săptămâni, anunță ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu.
În ultimele 24 de ore, 45 de elevi au fost găsiți infectați...
Parlamentul Olandei a aprobat, joi, o moţiune prin care consideră "acte de genocid" acţiunile autorităţilor chineze împotriva etnicilor uiguri din provincia Xinjiang, informează agenţia Reuters.
"În China au ...
Ritualul botezului rămâne neschimbat, a decis vineri Sinodul Bisericii Ortodoxe Române. Înainte de botez, preotul trebuie să aibă întâlniri cu părinții și nașii copilului, care să-l informeze despre starea...
Noul soft care va aduna datele din cele aproape cinci milioane de dosare din sistemul public de pensii va fi folosit, începând de vineri, în procesul de evaluare a dosarelor din toată țara.
Ministrul Muncii,...
Aproape 70.000 de angajați din educație au fost vaccinați până joi. Programați, în total, sunt aproape 132.000.
Potrivit Ministerului Educației, sunt programate 131.682 de persoane, dintre care 55.673 s-au...
Numărul global de infecţii cu virusul SARS-CoV-2 a scăzut constant de la începutul anului până acum, de la 5 milioane de cazuri pe săptămână, la 2,5 milioane în prezent.
Declinul a fost accentuat în...
Un motociclist a murit după ce a fost lovit în plin, joi seară, de o mașină, în București.
Accidentul a avut loc pe bulevardul Libertății, unde șoferul unui autovehicul a intrat într-un motociclist.
În...
Consilierii PNL vor vota pentru suspendarea PUZ-urilor în cinci sectoare ale Bucureştiului pe o perioadă de 3 luni, timp în care să se remedieze problemele.
Preşedintele PNL Bucureşti, Violeta Alexandru,...
Ungaria intră în cea mai grea perioadă de la începutul pandemiei. În următoarele două săptămâni spitalele vor fi supuse unei presiuni ca niciodată, a avertizat premierul Ungariei, Viktor Orban.
„Am doar...
Zeci de oameni au fost evacuați, joi, dintr-un bloc din Găești, județul Dâmbovița, din cauza mirosului puternic de gaz, informează Mediafax.
Pompierii din Găești au intervenit la un bloc unde se simțea...