Materialul initial al discului "La frumusetea ei" a fost "decimat" de Podratzky, care a renuntat la toate piesele melodioase: "Nu facem siropuri si nici compromisuri". Cei trei au terminat albumul in trei saptamani: intr-una au repetat la Timisoara si in urmatoarele doua au inregistrat si mixat la studioul Taboo din Arad. "Nu ni se pare ca prea multa virtuozitate strica... suntem un trio, iar libertatea pe instrument e mare, voluptatea la fel⦠si, poate nu in ultimul rand, suntem din generatia care asculta Jethro Tull, Led Zeppelin, Yes, E.L.P, trupe in care muzicienii erau stapani pe instrument." (Podratzky).