Jurnalul.ro Editoriale Evoluţie de gloată subalternă

Evoluţie de gloată subalternă

de Florin Condurateanu    |    09 Sep 2019   •   07:39

Amarnic de întristătoare au fost primele 70 de minute ale partidei cu Spania. Alcătuită ca pentru a rezista unui asediu, cu 5 fundaşi şi mijlocaşi puşi să destrame atacurile continue ale adversarilor, jucătorii noştri n-au prea avut întâlnire cu mingea, s-au coborât într-o pivniţă unde, la grămadă, voiau doar să-i încurce pe fâşneţii spanioli. Dar această evoluţie mototoală, fără ambiţii, tactică de gloată subalternă, abia că a înlesnit atacurile permanente ale ibericilor, infiltrările lor viteziste şi pline de fantezie. Şi doar norocul nostru să avem un portar de poveste, un zburător, pe piept şi braţe cu deviza „pe-aici nu se trece”, a limitat scorul primei reprize la numai 0-1. Dar şi norocul ăsta a fost peticit în fund ca un penalty cam exagerat, că n-a existat o cotonogeală, ci un mic deranj de la Deac, iar arbitrul a confundat un derby cu „Lacul lebedelor”. Toate astea au schimbat cu un gol tabela de scor. Repriza a doua a început cu o fază de grădiniţă, doi jucători spanioli au paralizat, pur şi simplu, defensiva cu 5 stoperi a noastră şi au jucat „v-aţi ascunselea” cu balonul, iar ai noştri s-au trezit cu mingea în poartă. De-abia atunci s-au smuls din picotit fotbaliştii români și au atacat şi ei. E drept, după primirea golului de la bravii Puşcaş şi Andone, spaniolii au tras de timp, să nu cumva să fie egalaţi. E drept că multipla campioană care este Spania şi la mondiale, şi la europene, şi la Champions League a umplut sacoşa de goluri vicecampionilor croaţi, englezilor şi altor naţionale cu fumuri, dar noi trebuia să avem niţel curaj. Mi-a venit întrebarea următoare: „de ce naţionala noastră a uitat de tactica inventată de Angelo Niculescu, continuată şi de alţi selecţioneri de a temporiza, de a pasa îndelung pentru a tăia pofta ofensivă a echipelor mai tari ca noi?”. Dacă noi plimbam mingea la mijlocul terenului, îi obligam pe adversari să alerge mult, noi n-am avut niciodată forţă în picioare, să fim stâncă în dueluri, precum nemţii, englezii, scandinavii. Cu tactica asta de temporizare ne-am descurcat şi la Mondialul din Guadalajara, şi la alte derby-uri cu formaţii superioare nouă. Dar azi jocul de pase al tricolorilor este în adâncă suferinţă.