În fiecare an, în Hunterville, Noua Zeelandă, are loc festivalul testiculelor. La concursul aferent sărbătorii, participanţii trebuie să ducă un testicul de bou în gură pe o distanţă de 50 de metri, fără să-l scape pe şosea sau să li se facă rău.
Bizara provocare a fost luată în serios de 56 de concurenţi, toţi sperând să învingă. Câştigătorul din acest an se numeşte Josh Masters, potrivit Daily Telegraph. Acesta a declara că nu a mai ţinut niciodată un testicul în gură, dar că "nu a fost prea rău". Concursul a fost dotat şi cu premii, câştigătorul bizarului răsfăţ culinar fiind răsplătit cu o jachetă. În acest an, întrecerea a fost marcată de o întâmplare mai puţin obişnuită, unul dintre spectatori fiind surprins savurând un testicul crud. Organizatorii au refuzat să comenteze ciudatul eveniment, afirmând că aceste organe sunt "minunate" doar gătite. (V.A.)