Jurnalul.ro Fun EURO 2008 / Mutu, D.Niculae, Marica = 2+ 1+1

EURO 2008 / Mutu, D.Niculae, Marica = 2+ 1+1

de Ovidiu Ciutescu    |    14 Ian 2008   •   00:00

Adrian Mutu a marcat două goluri în partida pe care Fiorentina a câştigat-o duminică în deplasarea de la Parma, scor 2-1, într-un meci contând pentru etapa a 18-a a campionatului Italiei, informează Gazzetta dello Sport. Daniel Niculae, a marcat singurul gol al echipei sale, în meciul pierdut, sâmbătă seară, în deplasare, în faţa echipei Girondins Bordeaux, scor 4-1, în etapa a 20-a a campionatului Franţei. Şi Ciprian Marica, a marcat un gol în partida pe care formaţia sa a terminat-o la egalitate, sâmbătă, scor 3-3, în compania lui FC Zurich, într-un meci amical disputat în Dubai.

IL DIO. Mutu a deschis scorul în minutul 44, când lovitura sa de cap a fost deviată în plasă de Morone. Atacantul român a reuşit "dubla" în minutul 83, când a transformat o lovitură de pedeapsă. În minutele de prelungiri, Mutu a fost înlocuit cu Kuzmanovic. Cu dubla reuşită la Parma, împotriva fostei sale echipe, Adrian Mutu a ajuns la cota 11 în actualul sezon de Serie A.

Rezultatele înregistrate duminică în etapa a 18-a din Serie A:

Atalanta-AS Roma 1-2 (Pinto 17/Totti 38, Mancini 44). Adrian Piţ nu a fost convocat la oaspeţi.

Cagliari-Udinese 0-1 (Quagliarella 32)

Lazio-Genoa 1-2 (Mauri 23/Borriello 51-penalty, 54)

Parma-Fiorentina 1-2 (Coly 69/Mutu 44, 83-penalty)

Sampdoria-Palermo 3-0 (Bellucci 21, Sammarco 45, Cassano 87)

Siena-Inter Milan 2-3 (Cordoba 31-autogol, Forestieri 90/Ibrahimovic 26-penalty, 52, Cambiasso 45+1). Titular la gazde, Paul Codrea a fost înlocuit în minutul 75, în vreme ce Cristi Chivu a fost integralist la oaspeţi şi a fost avertizat în minutul 82.

Torino-Livorno 1-2 (Bottone 78/Tavano 21, 45).

Meciul Empoli-Reggina, scor 1-1, şi Catania-Juventus, scor 1-1, s-au disputat sâmbătă, iar meciul Napoli-Milan se joacă duminică seara.

Lider este Inter Milano, cu 46 de puncte, urmată de AS Roma, 39 de puncte, şi Juventus Torino, cu 36 de puncte.

PUNCHERI. Victor Piţurcă poate fi mulţumit. Atacanţii naţionalei punctează regulat în campionatele în care evoluează. Astfel, atacantul lui Auxerre, Daniel Niculae, a marcat singurul gol al formaţiei sale, în meciul pierdut, sâmbătă seară, în deplasare, în faţa echipei Girondins Bordeaux, scor 4-1, în etapa a 20-a a campionatului Franţei, informează L'Equipe. Integralist, Niculae a deschis scorul în minutul doi al întâlnirii, însă gazdele au revenit prin reuşitele lui Cavenaghi (13, 51), Planus (39) şi Bellion (90+2). Gabriel Tamaş a fost introdus în 65, în locul lui Lejeune.

Rezultate înregistrate sâmbătă în etapa a 20-a din Ligue 1:

Valenciennes-AS Saint-Etienne 2-0 (Doumeng 8, Pujol 88)

Caen-Nancy 0-0

Le Mans-Sochaux 0-2 (Erding 44, Isabey 53)

Lille-FC Metz 1-1 (Cabaye 90+4/Gygax 23)

Lyon-Toulouse 3-2 (Ben Arfa 16, Juninho 55, Benzema 65/Reveillere 8-autogol, Fabinho 90+3)

AS Monaco-Lorient 1-0 (Lo Sambou 90)

Strasbourg-Nice 0-1 (Ederson 52).

Partidele PSG-Lens şi Rennes-Marseille sunt programate duminică.

În clasament, lider este Lyon, cu 42 de puncte, urmată de Nancy şi Bordeaux, ambele cu 36 de puncte, despărţite însă de golaveraj.

Atacantul lui Stuttgart, Ciprian Marica, a marcat un gol în partida pe care formaţia sa a terminat-o la egalitate, sâmbătă, scor 3-3, în compania lui FC Zurich, într-un meci amical disputat în Dubai, informează site-ul oficial al campioanei Germaniei. Ciprian Marica a marcat primul gol al meciului, în minutul 28, după ce coechipierul său din atacul lui Stuttgart, Sergiu Radu, a irosit două ocazii mari. Celelalte goluri ale campioanei Germ au fost reuşite de Antonio da Silva (59) şi Manuel Fischer (61), în timp ce golurile elveţienilor au fost marcate de Cihinen (34) şi Da Silva (73, 77). Titulari la Stuttgart, Ciprian Marica şi Sergiu Radu au fost înlocuiţi la pauză cu Ewerthon, respectiv Fischer.