Jurnalul.ro Fun Handbal feminin/ Galacticele de la Oltchim aduse cu picioarele pe pământ

Handbal feminin/ Galacticele de la Oltchim aduse cu picioarele pe pământ

de Ovidiu Ciutescu    |    09 Ian 2008   •   00:00

Ce nu au reuşit Viborg sau Ferencvaros în Liga Campionilor s-a produs marţi în Liga naţională de handbal feminin. Rulmentul Urban Braşov a trecut marţi de Oltchim Râmnicu Vâlcea, scor 27-26 (16-15), în derby-ul etapei a 12-a a Ligii Naţionale feminine de handbal, aceasta fiind prima înfrângere a echipei lui Gheorghe Tadici după aproape un sezon şi jumătate. Oltchim nu mai pierduse un meci în Liga Naţională din sezonul 2005-2006, când a fost învinsă în ultima etapă de Tomis Constanţa.

ECHILIBRU. Rulmentul a deschis scorul prin Aneta Barcan, dar replica vâlcencelor a venit mediat prin reuşita Steluţei Luca. În minutul 8, Woo Sun Hee a marcat pentru 7-5, iar în minutul 14 Simona Gogârlă aduce Rulmentul la trei lungimi de Oltchim (10-7). Trei minute mai târziu Steluţa Luca a fost scoasă de pe teren pe braţe după o accidentare, iar în locul ei a intrat Clara Vădineanu. În minutul 22 Ionica Munteanu a apărat o aruncare de la 7 metri executată de Maier, şi după patru minute diferenţa de pe tabelă era de 4 goluri, după reuşita extremei Woo Sun Hee, scor 16-12. Gheorghe Tadici a cerut la această diferenţă primul time-out al partidei, iar după mai puţin de un minut Mariana Târcă cere la rândul său timp de odihnă. Până la finalul primului mitan vâlcencele reduc diferenţa la un singur gol, scor 16-15.

NERVI. În repriza secundă Rulmentul a arătat acelaşi tonus bun şi a condus partida până spre final. La doar un minut de la startul celei de-a doua reprize, Roxana Gatzel a avut aceeaşi soartă ca şi colega sa Steluţa Luca şi a părăsit terenul. Handbalistele lui Gheorghe Tadici nu au mai arătat luciditatea în joc ca în finalul primei reprize, şi timp de 6 minute nu au reuşit să înscrie niciun gol. În minutul 42, Aneta Barcan a marcat pentru 22-17, aceasta fiind cea mai mare diferenţă de pe tabelă reuşită de braşovence în meci. A urmat o revenire a vâlcencelor care în minutul 46 s-au apropiat la un singur gol, scor 23-22, dar egalarea a venit mai târziu, la 25-25, în minutul 57. Finalul partidei a fost unul de foc, în care Luminiţa Huţupan a ieşit din poartă şi a încercat să-şi ajute echipa în atac, dar a fost eliminată, la fel ca şi antrenorul Gheorghe Tadici, din cauza protestelor.  După această victorie Rulmentul a trecut pe primul loc în clasamentul Ligii Naţionale, cu 22 de puncte, Oltchim fiind pe locul 2, cu 20 de puncte, iar pe locul 3 este Oţelul Galaţi cu 14 puncte.

Au marcat: Simona Gogârlă (8), Aneta Barcan (6), Woo Sun Hee (4), Cristina Niculae (3), Cristina Neagu (2), Patricia Vizitiu (2), Alina Şodoroc (1), Nicoleta Gâscă (1) respectiv Ramona Maier (8), Adina Meiroşu (8), Valeria Beşe (3), Ionela Gâlcă (3), Steluţa Luca (2), Adriana Nechita (1), Narcisa Lecuşanu (1).