În perioada 3-5 iulie, cei pasionaţi de pirotehnie vor avea parte de multe surprize la prima ediţie a Bucharest Golden Nights, festival internaţional de pirotehnie, care se va desfăşura în Parcul Tineretului din Bucureşti. Prima ediţie a festivalului are onoarea de a-şi deschide porţile cu un program artistic deosebit: maestrul Gheorghe Zamfir, prezentarea colecţiei haute-couture "Artificii" a designerului Cătălin Botezatu, Horia Brenciu Orchestra şi Loredana.
În perioada 3-5 iulie, cei pasionaţi de pirotehnie vor avea parte de multe surprize la prima ediţie a Bucharest Golden Nights, festival internaţional de pirotehnie, care se va desfăşura în Parcul Tineretului din Bucureşti. Prima ediţie a festivalului are onoarea de a-şi deschide porţile cu un program artistic deosebit: maestrul Gheorghe Zamfir, prezentarea colecţiei haute-couture "Artificii" a designerului Cătălin Botezatu, Horia Brenciu Orchestra şi Loredana. Toţi cei care nu se află la mare sau la munte şi rămîn în Capitală în acest week-end se vor putea delecta în aer liber cu parade de modă, concerte şi efecte pirotehnice deosebite. În cadrul evenimentului va fi şi un concurs în care se vor întrece şase companii de pirotehnie de renume internaţional, din ţări diferite: Italia, Franţa, Germania, Portugalia, Rusia şi Croaţia. Aceste companii vor oferi publicului românesc, în premieră, spectacole piromuzicale realizate special în concordanţă cu tema festivalului – Tradiţii. (Raluca Grinţescu)
![](http://jurnalul.ro/librarie_fisiere/imagini/2008-07-03/1815824509b4f9d2dd6fd724caa3285b.jpg)
![](http://jurnalul.ro/librarie_fisiere/imagini/2008-07-03/a7faeaf3d292e88de187daf647addf52.jpg)