Jurnalul.ro Scînteia Special Oaspeţii nu au obţinut decât trei puncte

Oaspeţii nu au obţinut decât trei puncte

de Daniel Stan    |    17 Oct 2009   •   00:00
Sursa foto: Revista Sport/

Gruparea din "Ştefan cel Mare" îşi continuă marşul triumfal, obţinând a 8-a victorie din tot atâtea partide. Echipa lui Mircea Lucescu a învins la scor, 7-1, pe SC Bacău, Vaişcovici reuşind un "hat-trick", celelalte goluri aparţinându-le lui Lupu, Sabău, Răducioiu, plus autogolul lui Munteanu. Pe final, Şoiman a reuşit golul de onoare. În plus, Ionuţ Lupescu a ratat un penalty, iar Răducioiu a lovit bara de două ori.

Ocupanta locului secund, Steaua, a trecut de "Poli" Timişoara, Balint reuşind repede deschiderea scorului. Nu a urmat decât un joc doar spre poarta timişoreanului Almăşan, cu mari ratări ale trupei din Ghencea şi cu alte două goluri reuşite de Hagi şi de Rotariu, ambele din lovitură de la 11 metri.

Revelaţia sezonului, FC Bihor Oradea, s-a distrat cu Sportul Studenţesc şi s-a instalat pe locul 3, având şi un meci restant. 15.000 de spectatori au salutat golurile lui Vancea, Bolba şi Ivan, o dublă, "studenţii" încheind tabela prin Olteanu. Formaţia din Regie, este drept, cu două partide mai puţin, a ajuns pe ultima poziţie a clasamentului.

La Scorniceşti, echipa susţinută din umbră de preşedintele Nicolae Ceauşescu şi de cumnatul său, Ilie Bărbulescu, nu a putut să învingă pe Universitatea Craiova, deşi avea mare nevoie de puncte. Formaţia pregătită de Sorin Cârţu nu s-a predat, deşi gazdele au deschis scorul prin Pena. În repriza secundă, Olaru a reuşit egalarea, iar Boldici a pus "lacăt" porţii.

La Piteşti, Argeşul s-a impus cu 3-0 în faţa Jiului Petroşani şi a predat "lanterna roşie", în timp ce Flacăra Moreni a trecut fără emoţii de FCM Braşov, scor 4-1. În alte două partide s-au înregistrat rezultate de egalitate, "U" Cluj - Victoria, 0-0, şi Farul Constanţa - Petrolul, 1-1. Următoarea etapă programează două partide importante, Corvinul Hunedoara - Steaua şi Universitatea Craiova - Flacăra Moreni. În privinţa disputei în familie dintre Victoria şi Dinamo, este clar că "roş-albii" vor bifa al nouălea succes.

ÎNFRÂNGERE LA JUNIORI
Selecţionata de juniori UEFA '90 a României, care se pregăteşte pentru turneul final al Campionatului European, a susţinut o partidă amicală în compania Bulgariei. Într-un meci disputat la Câmpina, formaţia pregătită de Gheorghe Staicu a cedat la limită, scor 1-2, unica reuşită a tricolorilor aparţinând lui Gabor, care a deschis scorul în prima repriză, în minutul 40. Surprinzător însă, deşi un jucător bulgar a fost eliminat imediat după pauză, oaspeţii au întors rezultatul.
DIVIZIA A, ETAPA A 8-A
● Steaua - "Poli" Timişoara     3-0
Balint ('9), Hagi ('14 - pen.), Rotariu ('86 - pen.)
● Dinamo - SC Bacău     7-1
Lupu ('5 - pen.), Vaişcovici ('14, '19, '45), Sabău ('43), Gh. Munteanu ('46 - autogol), Răducioiu ('63) / Şoiman ('84)
● FC Argeş - Jiul Petroşani     3-0
Eduard ('34 - pen.), Vlădoiu ('29), Bănuţă ('31)
● Inter Sibiu - Corvinul     2-1
Văsâi ('35), Radu II ('85) / Uleşan ('50)
● Farul - Petrolul Ploieşti     1-1
M. Popa ('43) / Tătăran ('7 - autogol)
● Flacăra Moreni - FCM Braşov     4-1
Văidean ('12, '66), Stere ('39), Chiriţă ('75) / Barbu ('48)
● "U" Cluj  - Victoria Bucureşti    0-0
● FC Olt - Univ. Craiova     1-1
Pena ('12) / Olaru ('63)
● FC Bihor - Sportul Studenţesc     4-1
Ivan ('35, '76), Vancea ('58), Bolba ('65) / Olteanu ('80)

ETAPA VIITOARE:
Jiul Petroşani - Inter Sibiu, SC Bacău - FC Argeş, Victoria Bucureşti - Dinamo, "Poli" Timişoara - Petrolul Ploieşti, Corvinul - Steaua, Univ. Craiova - Flacăra Moreni, FCM Braşov - "U" Cluj, FC Bihor - Farul, Sportul Studenţesc - FC Olt.