Jurnalul.ro Sport Cazul “Bricheta” - Decizie definitivă: 0-3

Cazul “Bricheta” - Decizie definitivă: 0-3

de Marius Mihalcea    |    22 Apr 2008   •   00:00

Curtea de Arbitraj pentru Fotbal (CAF) a respins ieri ca nefondat recursul făcut de clubul FC Rapid în cazul “Bricheta” şi a păstrat decizia Comisiei de Disciplină a FRF, care a atribuit victoria Stelei, cu scorul de 3-0 la masa verde, în derby-ul disputat în Giuleşti în etapa a 24-a şi întrerupt de arbitru în minutul 73.

Situaţie. O dată cu decizia CAF, giuleştenii au epuizat toate căile de apel în această speţă, ei neputîndu-se adresa şi la Tribunalul pentru Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne, deoarece acolo se judecă exclusiv cazurile internaţionale. Înaintea CAF, Comisia de Apel a FRF a respins şi ea memoriul grupării de lîngă Podul Grant. Meciul Rapid – Steaua a fost suspendat în minutul 73 de arbitrul Alexandru Deaconu, după ce acesta a fost lovit în cap cu o brichetă aruncată de fanii giuleşteni de la tribuna a doua. La data de 29 martie, Comisia de Disciplină a FRF a hotărît să acorde victoria Stelei, cu scorul de 3-0, şi a sancţionat Clubul Rapid cu organizarea a două meciuri de pe teren propriu cu porţile închise şi cu o amendă de 53.500 de lei. “Nu mai aveam emoţii. I-am spus lui Taher, de ce mai faceţi voi chestia asta, că nu mai aveţi de ce. În primul rînd, cele trei puncte nu vă mai ajută şi sînteţi penibili”, a comentat decizia finanţatorul Stelei, Gigi Becali.