Jurnalul.ro Sport Clasament - Liga I

Clasament - Liga I

12 Noi 2006   •   00:00
UTA - JIUL / Jiul a terminat meciul fara portar
Jucatorii aradeni au luat in serios avertismentul antrenorului Marius Lacatus, care le-a spus ca-i va amenda drastic in cazul in care nu inving Jiul, si au dispus la scor de forfait de petrosaneni. In minutul 81, portarul Jiului, Hotoboc, a fost eliminat pentru un pumn pe care i l-a aplicat in figura lui Simion. Cum "minerii" efectuasera toate schimbarile, in poarta a intrat Dulcea, care a incasat doar un gol.

VASLUI - PANDURII / Oltenii n-au mai repetat jocul bun
Gorjenii n-au mai repetat evolutia buna din meciul cu Dinamo, din Cupa, si n-au izbutit sa mai dea o noua lovitura si la Vaslui. Chiar daca echipa gazda a dominat meciul cu autoritate, elevii lui Eugen Neagoe pot invoca ghinionul, in conditiile in care golul victoriei vasluienilor a fost opera echipierului lor Popete. "Galben-verzii" au bifat al treilea succes consecutiv in Liga I si au parasit locurile retrogradabile.

ARGES - CEAHLAUL / Florin Marin, start ratat la nemteni
Florin Marin a debutat cu stangul pe banca tehnica a nemtenilor si are motive serioase sa fie ingrijorat. Ceahlaul n-a aratat nimic si doar imprecizia atacantilor pitesteni, Tanasa fiind, de departe, campionul ratarilor, a facut ca diferenta de pe tabela sa fie la final de doar un gol in favoarea gazdelor. Unicul gol al partidei a fost marcat de Prepelita (foto dreapta), in minutul 39, mijlocasul fructificand o centrare a lui Daniel Rednic.

DINAMO - OTELUL / Din nou victorie pentru "caini"
Elevii lui Mircea Rednic au intrerupt seria infrangerilor din ultima saptamana, trecand cu 3-0 de Otelul. Dinamovistii au deschis scorul in minutul 17, prin Cristea, dupa o faza in care galatenii au cerut vehement fault in atac, antrenorul Petre Grigoras fiind trimis in tribuna. Gazdele au mai punctat apoi prin Cl. Niculescu (’61) si Danciulescu (’90), iar galatenii au terminat meciul in zece oameni, dupa eliminarea lui Marius Baciu.

RAPID - URZICENI / Inca o data salvati de Coman
Giulestenii au invins cu 1-0 echipa fostului lor antrenor, Dan Petrescu, si au trecut, cel putin pana astazi, pe locul secund in clasament. Golul gazdelor a fost marcat de Buga, in minutul 35, balonul sutat de atacant fiind retinut de Bogdan Stelea abia dupa ce a trecut de linia portii. Echipa lui Razvan Lucescu putea irosi avantajul minim in minutul 82, cand Marius Constantin a faultat in careu, dar portarul Danut Coman a aparat penalty-ul executat de Cristi Vlad.

ETAPA 15
UTA - JIUL: 3-0 Au marcat: Mara (’29), Apostu (’76), Danalache (’85). Eliminat: Hotoboc (’81). Spectatori: 3.500. FC VASLUI - PANDURII: 1-0 A marcat: Popete (’5 - aut.). Eliminat: Cornea (’90). Spectatori: 5.000.
FC ARGES - CEAHLAUL: 1-0 A marcat: Prepelita (’38). Spectatori: 1.000. Pitestenii au scapat de "lanterna rosie". FC VASLUI - FC ARGES: 1-0 A marcat: Vranjkovic (’32), I. Stefan (’86) / A. Gheorghiu (’66). Spectatori: 6.000. Cartonas rosu: I. Matei (’90)
RAPID - UNIREA:1-0 A marcat: Buga (’35). Spectatori: 5.000. Giulestenii au intrecut Steaua in clasament. DINAMO - OTELUL:3-0 Au marcat: Cristea (’17), Cl. Niculescu (’61), Danciulescu (’90).