Jurnalul.ro Sport Euro 2008 - Am cazut pe locul 3

Euro 2008 - Am cazut pe locul 3

de Vicentiu Neagoe    |    Mihai Igirosanu    |    12 Oct 2006   •   00:00

Victoriile Olandei, 2-1 cu Albania, si Bulgariei, 1-0 cu Luxemburg, le-au plasat pe cele doua inaintea Romaniei.

Olanda - Albania 2-1 / Chinurile favoritei

Principala candidata pentru ocuparea primului loc al grupei G de calificare la Euro 2008, Olanda, a invins foarte greu, 2-1, la Amsterdam, pe Albania. Victoriile obtinute aseara de olandezi si bulgari coboara nationala Romaniei pe locul 3.

Albanezii au inceput extrem de timorati partida de pe Amsterdam ArenA, urmarita la fata locului si de selectionerul reprezentativei Romaniei, Victor Piturca. In ciuda declaratiilor razboinice, antrenorul oaspetilor, Otto Barici, n-a aliniat o echipa atat de ofensiva.

DIFERENTA. In aceste conditii, olandezii s-au aruncat de la inceput spre poarta lui Bequri, iar primul gol, marcat in minutul 15 de catre Van Persie, dupa o faza-scoala, a cazut logic. Scorul primei reprize a fost stabilit in urma unui autogol nefericit marcat de fundasul Nevil Dede, iar Albania parea la pamant. Surprinzator, la revenirea de la vestiare, balcanicii au lasat la o parte timiditatea, impingand liniile in terenul olandez. Mijlocasul Curri a reaprins sperantele albanezo-romane in minutul 67, cand a finalizat un rapid contraatac. In minutul 83, centralul israelian Alon Yefet a privat Albania de un penalty la hentul comis in careul de fundasul olandezilor Boulahrouz. Olanda: Van der Sar - Boulahrouz, Ooijer, Mathijsen, Van Bronckhorst (’65 Emanuelson) - De Jong (’50 Schaars), Landzaat, Sneijder (’79 De Cler) - Robben, Van Persie, Babel.
LUXEMBURG - BULGARIA 0-1
Trupa lui Hristo Stoicikov a obtinut o victorie chinuita in fata mult mai modestei echipe a Luxemburgului. Unicul gol al partidei a fost marcat de fundasul Tuncev in minutul 26, aceasta fiind prima reusita a jucatorului pentru echipa nationala. Pe Stadionul "Josy Barthel" din Luxembourg, vecinii de la Dunare au folosit urmatorul "11", din care a lipsit marea vedeta Martin Petrov, autor a patru goluri in acest moment: Ivankov - S. Anghelov, Tuncev, Topuzakov, Vagner - Yankov (’77 Kishisev), Lazarov (’45 Yovov) St. Petrov, Telkinsky - Bojinov (’68 Jankovici), Berbatov.
OUTSIDERE
Primul meci al zilei in grupa G, disputat la Minsk, s-a incheiat cu victoria bielorusilor, 4-2 in fata Sloveniei. Trupa lui Iuri Puntus a reusit o repriza secunda de senzatie, intorcand scorul de la 1-2 gratie unei "duble" a atacantului Kornilenko, autorul golului Belarusului in Ghencea saptamana trecuta si elevul fostului antrenor stelist, Oleg Protasov, la Dnepr Dnepropetrovsk. In minutul 85, Koritko a lamurit soarta unui meci dominat categoric de gazde, raportul suturilor la poarta fiind de 12-4, iar cel al suturilor pe spatiul portii - de 7-4.