Jurnalul.ro Sport Euro 2008 / Petr Cech a îngropat Cehia

Euro 2008 / Petr Cech a îngropat Cehia

de Daniel Stan    |    16 Iun 2008   •   00:00

Trupa lui Karel Bruckner a avut 2-0 după o oră de joc, însă turcii au întors senzaţional, reuşind într-un final dramatic să păstreze rezultatul, deşi în poartăa intrat Tuncay după eliminarea portarului Volkan.

GRUPA A ● Turcia – Cehia 3-2

Cu linie de clasament identică după primele două jocuri, Cehia şi Turcia s-au pregătit şi pentru recenta decizie a UEFA. În cazul unui rezultat de egalitate, echipa care se califică în "sferturi" se decide după lovituri de departajare.

DRAMATIC.
"Am exersat penalty-urile la ultimele antrenamente, dar vom face totul pentru a nu ajunge acolo. Este foarte riscant să stăm la mîna destinului", declara înainte de meci antrenorul Cehiei, Karel Bruckner. La rîndul său, Fatih Terim era sigur pe succesul echipei sale: "Forţa noastră este superioară din toate punctele de vedere. Venim din urmă, după o victorie, şi vom învinge". Şi a ştiut ce spune tehnicianul turc, chiar dacă echipa sa a suferit pînă în minutul 75. Cehia avea 2-0 şi conducea jocul, însă Arda a dat semnul revenirii, cehii au făcut pasul înapoi, iar Nihat a egalat la o gafă uriaşă a lui Cech. A fost de-ajuns pentru moralul căzut al cehilor, Nihat a mai punctat încă o dată, după care Turcia a jucat prelungirile cu mijlocaşul Tuncay între buturi, pentru că portarul Volkan a fost eliminat. La final, a fost nebunie generală. Turcia se califică în "sferturi", iar Cehia pleacă acasă. A fost ultimul meci la echipa naţională al bătrînului Bruckner.