Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Andrea Mandorlini, noul antrenor al echipei CFR Cluj

Andrea Mandorlini, noul antrenor al echipei CFR Cluj

de Redacția Jurnalul    |    16 Iun 2023   •   19:45
Sursa foto: Facebook

Italianul Andrea Mandorlini a fost numit antrenor al echipei de fotbal CFR Cluj, a anunţat clubul, vineri dimineaţa.

''Ţelul clubului nostru de a continua ascensiunea avută în ultimii ani, alături de vasta experienţă şi profesionalismul lui Andrea Mandorlini, vor face echipă în noul sezon competiţional! Tehnicianul care a făcut posibil, în 2010, al doilea event din istoria CFR Cluj, se întoarce pe banca tehnică din Gruia!'', se arată în comunicatul clubului, pe Facebook.

Mandorlini (62 ani) a pregătit-o pe CFR din noiembrie 2009 până în septembrie 2010, reuşind să câştige campionatul, Cupa României şi Supercupa României.

Andrea Mandorlini, care a pregătit-o în acest an pe Mantova (Serie C), a mai antrenat în carieră echipe precum Spezia, Vicenza, Atalanta, Bologna, Padova, Siena, Sassuolo, Hellas Verona, Genoa, Cremonese.

Italianul îi ia locul lui Dan Petrescu, plecat la echipa sud-coreeană Jeonbuk Hyundai Motors FC.

CFR Cluj s-a clasat pe locul al treilea în ediţia recent încheiată a Superligii, după ce a câştigat cinci titluri consecutive de campioană.