Jurnalul.ro Sport Fotbal intern ASA Tg. Mureş, calificată în sferturile Cupei României

ASA Tg. Mureş, calificată în sferturile Cupei României

28 Oct 2015   •   16:46

ASA Târgu Mureş s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale Cupei României după ce a dispus cu 1-0 (0-0) de divizionara secundă SC Bacău, pe terenul acesteia, în optimile de finală ale competiţiei.

Unicul gol a fost marcat în minutul 56, din penalty, de argentinianul Nicolas Gorobsov. Lovitura de la 11 metri a fost acordată foarte uşor de arbitrul Marian Balaci.

Portarul echipei mureşene, Adrian Viciu, a avut mai multe intervenţii remarcabile, mai ales în prima repriză. Viciu este de obicei rezerva lui Eduard Stăncioiu.

În faza precedentă a competiţiei, SC Bacău a reuşit surpriza, eliminând-o pe CS Universitatea Craiova la loviturile de departajare.

În sferturile de finală ale Cupei României s-au mai calificat, marţi, ACS Poli Timişoara, Astra Giurgiu şi CSMS Iaşi.

SC Bacău - ASA Târgu Mureş 0-1 (0-0), Stadion Letea - Bacău
A marcat: Nicolas Gorobsov (56 penalty)
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); arbitri asistenţi: Imre-Laslo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Gabriel Sabin Stroe (Piteşti); arbitru de rezervă: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Bogdan Gheorghiţă (Vaslui) - FRF