Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Botoşani - FC Voluntari 1-0. Moruțan a fost decisiv

FC Botoşani - FC Voluntari 1-0. Moruțan a fost decisiv

03 Noi 2017   •   20:34
Sursa foto: Ohmega1982/Getty Images/iStockphoto

FC Botoşani s-a impus pe teren propriu în faţa lui FC Voluntari cu scorul de 1-0 (1-0), vineri, în primul meci din etapa a 17-a a Ligii I de fotbal.

Golul a venit rapid, în minutul 7, când tânărul Olimpiu Moruţan a înscris din careul mic, servit de Mihai Roman.

FC Botoşani a jucat pragmatic după deschiderea scorului. Oaspeţii au construit greoi în condiţiile în care veteranul Florin Cernat a fost rezervă, el fiind introdus în minutul 72. Alt fotbalist important al echipei din Voluntari, Adrian Bălani, revenit după o entorsă, a jucat din minutul 59.

FC Voluntari a resimţit şi absenţa golgheterului Alexandru Tudorie, accidentat. Pe postul său a fost utilizat juniorul Cezar Trandafirescu.

Moruţan putea reuşi dubla în startul reprizei secunde. Fiecare echipă a mai avut ocazii până la final. Adrian Bălan a executat bine o lovitură liberă, scoasă de sub transversală de portarul Alberto Cobrea (79), pentru ca un minut mai târziu Cernat să fi aproape de gol.

FC Botoşani traversează o perioadă bună. În clasament, echipa antrenată de Costel Enache este pe locul 4, cu 31 de puncte, şi are şanse mari să evolueze în play-off.

FC Voluntari are o singură victorie în ultimele cinci etape şi ocupă locul 10, cu 20 de puncte.

FC Botoşani - FC Voluntari 1-0 (1-0) Stadion Municipal - Botoşani
A marcat: Ovidiu Moruţan (7)
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa), Bogdan Gheorghe (Bucureşti); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Cristian Vasc (Târgu Lăpuş) - LPF