Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Gaz Metan Mediaş - Dinamo Bucureşti 2-3. O nouă victorie pentru echipa lui Florin Bratu

06 Mai 2018   •   22:25

Dinamo Bucureşti a învins-o pe Gaz Metan Mediaş cu scorul de 3-2 (2-2), duminică, în deplasare, într-o partidă din etapa a opta a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Dinamo s-a impus prin golurile marcate de Sergiu Hanca (26, 45+2 - penalty) şi Daniel Popa (72), în timp ce pentru medieşeni a marcat venezueleanul Mario Rondon (32, 38).

Meciul a fost unul spectaculos, cu multe ocazii la cele două porţi, Gaz Metan având şi o bară, prin Sergiu Popovici (63).

Hanca i-a dedicat golurile şi victoria fostului jucător dinamovist Patric Ekeng, fotbalist camerunez de la a cărui moarte s-au împlinit duminică doi ani. Introdus în teren în minutul 63 al unui meci cu FC Viitorul, Ekeng s-a prăbuşit pe gazon câteva minute mai târziu şi a decedat.

Gaz Metan venea după două victorii consecutive.

Dinamo a câştigat toate cele patru partide cu Gaz Metan din acest campionat, 3-1 şi 3-0 în sezonul regulat, 3-0 şi 3-2 în play-out.

CS Gaz Metan Mediaş - FC Dinamo Bucureşti 2-3 (2-2), stadionul Gaz Metan - Mediaş
Au marcat: Mario Rondon (32, 38), respectiv Sergiu Hanca (26, 45+2 - penalty), Daniel Popa (72).
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Constantin Ţolea (Galaţi) - LPF. AGERPRES