Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Rapid a învins Chiajna şi va evolua în LIGA I!

Rapid a învins Chiajna şi va evolua în LIGA I!

14 Iul 2013   •   01:10

Formaţia Rapid a învins, sâmbătă seară, pe stadionul Dinamo, cu scorul de 2-1 după prelungiri, echipa Concordia Chiajna, într-un meci de baraj pentru obţinerea dreptului de participare în ediţia 2013/2014 a Ligii I, în care au fost eliminaţi cinci jucători.

Golurile au fost marcate de Al. Coman '83 şi Ioniţă '91 pentru Rapid, respectiv Florea '32 pentru Concordia.

Concordia Chiajna a deschis scorul după o acţiune personală a lui Daniel Florea, care după ce i-a driblat pe Voicu şi Abrudan, a înscris cu un şut de la opt metri, la colţul scurt sub transversală. Rapid a egalat prin Roman, care a trimis mingea în poartă cu un şutde la 11 metri lateral dreapta. Ioniţă a înscris pentru 2-1 cu un şut de la 16 metri în stânga lui Cobrea, după o pasă de la Dică, de pe dreapta.

Rapid: Drăghia - Voicu, Abrudan, Oros, Stoica - Dică, Negru (Păun '46), Ioniţă II - Al. Coman (Matei '105), Pancu, Ciolacu (Martin '78). Antrenor: Marian Rada.

Concordia Chiajna: Cobrea - Creţu, Leca, Melinte, Bucurică - Ispir - M. Neagu (Savin '88), Rusu (Serediuc '75), Purece - D. Florea, Zaharia (Ionescu '116). Antrenor: Ionuţ Chirilă.

Cartonaşe galbene: Ioniţă '34, Voicu '76, '111, Oros '90+4, Martin '105 / Neagu '52, Savin '90, Florea '96, Creţu '107, Serediuc '108, Zaharia '114

Cartonaşe roşii: Voicu '111, Oros '120, Dică '120 / Savin '99, Cobrea '120

Arbitri: Alexandru Tudor (central) - Cristian Nica, Aurel Oniţă (asistenţi) - Ovidiu Haţegan, Radu Petrescu (adiţionali) - Marius Avram (rezervă)

La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori.

După eliminarea portarului Cobrea, în poarta Concordiei Chiajna a intrat Ispir.

Fanii rapidişti au afişat următoarele bannere: "Unde-i Rapidul de altădată?", "Ăsta nu-i Rapidul meu", "Digi şeful Ligii", "Barajul din joben", "Compromisul naşte compromisuri", "90 de istorie curată pentru 90 de minute ruşinoase?!", "Odihneşte-te în pace Octavian" (n.r. - Octavian scris în culorile galben-albastru; banner după afişarea căruia tot stadionul a aplaudat).

La începutul partidei, suporterii giuleşteni au aprins zeci de torţe şi au adresa injurii FRF şi LPF.