Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Remiză albă între Oțelul Galați și FCSB în Cupa României

Remiză albă între Oțelul Galați și FCSB în Cupa României

10 Noi 2022   •   23:45
Sursa foto: SC Otelul Galati

Ultimul meci al celei de a doua etape a fazei grupelor din Cupa României la fotbal masculin s-a încheiat joi seara cu o remiză albă între Oțelul Galați și FCSB (0-0). Cele două echipe și-au împărțit dominația în cele două reprize. Meciul a avut parte și de o scurtă întrerupere.

În continuare avându-l pe Mihai Pintilii pe bancă, în postură de antrenor interimar, FCSB nu a reușit să valorifice statutul de favorită din meciul cu echipa condusă de Dorinel Munteanu.

Prima repriză a fost dominată de bucureșteni, care au fost mai prezenți în zona careului advers.

Radaslavescu (min 2) și Miculescu (min. 20) l-au scos în evidență pe portarul Dur-Bozoancă, acesta intervenind salvator la două șuturi bune din afara careului.

Miculescu a mai ratat o ocazie mare, înainte de pauză, lobul său peste Dur-Bozoancă negăsind ținta.

FCSB mai înregistrează o acțiune importantă la poartă și după pauză, pasa lui Coman către Vlad Tudor, fiind trimisă peste poartă de către acesta din urmă.

Oțelul riposează, însă Neagu nu nimerește ținta în două rânduri (min. 61, 66), ultima dată din lovitură liberă.

Tot Oțelul are șansa de a deschide scorul prin Nica, însă acesta nu reușește să trimită la poartă, fiind oprit foarte bine de Ciobanu.

În minutul 87 partida a fost întreruptă din cauza pulverizării unui gaz ce a provocat dificultăți de respirare jucătorilor în zona galeriei celor de la FCSB.

S-a încheiat 0-0, ceea ce face ca FCSB să acumuleze 2 puncte, după două etape, fiind pe locul 4, în timp ce Oțelul Galați e pe 5, cu 1 punct.

Grupa B e condusă de CS Mioveni, cu 6 puncte.