Jurnalul.ro Sport Fotbal international Bayern - CFR Cluj 3-2: Sinucidere curată în Bavaria

Bayern - CFR Cluj 3-2: Sinucidere curată în Bavaria

20 Oct 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

În faţa unui adversar aflat într-o profundă criză de rezultate, lipsit de aproape o echipă întreagă, care a respirat doar prin cei peste 60.000 de suporteri şi prin rezonanţa numelui, CFR Cluj s-a învins, practic, singură.

Cadu a deschis scorul, reluând cu capul după lovitura liberă a lui De Zerbi, însă tot el şi-a învins şi propriul portar patru minute mai târziu. Fundaşul Panin şi-a deviat şi el nefericit mingea în propria poartă şi Bayern a preluat conducerea fără să se apropie, practic, periculos de careul campioanei României. În ultimele secunde ale primei reprize, CFR a mai primit o lovitură grea, Lacina Traore negăsind decât bara din poziţie de unu contra unu cu portarul Hans-Jorg Butt.

Repriza secundă a însemnat un joc de conservare a bavarezilor, care au pasat la nesfârşit în faţa unui adversar care i-a respectat prea mult. Ardelenii au făcut cadou şi golul de 3-1, în minutul 77, când acelaşi Cadu a respins tocmai în piciorul lui Mario Gomez şi mingea s-a scurs în poarta lui Stăncioiu. Pe final, Culio a fixat rezultatul final, însă echipa clujeană a ratat o şansă cu care nu se va mai întâlni niciodată. "E frustrant când îţi dai două autogoluri în faţa unui adversar de talia lui Bayern. Am sentimente foarte confuze, de supărare, de mâhnire şi n-aş vrea să fie nimeni în pielea mea", a spus, imediat după meci, antrenorul CFR-ului, Sorin Cârţu.

Min. 89
Bejanovici câştigă un duel aerian dar lovitura de cap este reţinută uşor de Butt

Min. 86 GOL 3-2 Culio readuce speranţele clujenilor cu un gol la vinclu, după o pasă a lui Bjelanovici

Min. 83
Pranjici este avertizat pentru un fault din spate la Dică

Min. 80
<<>> Prima schimbare şi la Bayern: iese Schweinsteiger, intră Braafheid

Min. 77 GOL 3-1 Gomez pune talpa la o încercare de degajare a lui Cadu şi balonul sare în poarta lui Stăncioiu

Min. 76
<<>> A doua schimbare la CFR, iese Traore, intră Bjelanovici

Min. 71
Schweinsteiger primeşte cartonaş galben

Min. 61
Stăncioiu respinge un şut din lovitură liberă de la 20 de metri expediat de Badstuber

A început repriza a doua, nici o schimbare la pauză
...........................................................................................

Min. 45+1
Fluier final al primei reprize

Min. 45
Traore scapă singur cu Butt dar trage în bară

Min. 44
În celălalt meci din grupă, FC Basel a preluat din nou conducerea la Roma, prin Inkoom

Min. 37 GOL 2-1 Bayern preia conducerea după un nou autogol al clujenilor, de această dată Panin a trimis în poarta lui Stăncioiu

Min. 32 GOL 1-1 Cadu deviază în propria poartă un balon centrat de Kroos

Min. 28 GOL 0-1 CFR Cluj deschide scorul prin căpitanul Cadu, care a reluat cu capul, din 5 metri, o lovitură liberă executată de De Zerbi

Min. 23
Panin este avertizat pentru fault

Min. 21
În celălalt meci, din grupă, AS Roma a egalat prin Borriello

Min. 21
Ocazie bună pentru CFR, Piccolo reia pe lângă poartă, din 4 metri, după un corner

Min. 19
E. Dică primeşte cartonaş galben

Min. 18
Stăncioiu reţine fără probleme o lovitură liberă executata de Badstuber

Min. 16
Mario Gomez este blocat foarte bine de Piccolo la 9 metri de poarta lui Stăncioiu

Min. 12
În celălalt meci din Grupa E, FC Basel a deschis scorul la Roma prin Frei

Min. 10
Bayern a avut o lovitură liberă de la 25 de metri, zidul ardelenilor a respins

Min. 5
CFR se apără foarte atent, deocamdată nici o ocazie importantă la cele două porţi