Jurnalul.ro Sport Fotbal international Bayern Munchen este campioana Germaniei! Echipa obţine al 11-lea titlu consecutiv în Bundesliga

de Redacția Jurnalul    |    27 Mai 2023   •   23:30

Bayern Munchen a obţinut sâmbătă cel de-al 11-lea titlu consecutiv în Bundesliga, la capătul ultimei etape, a 34-a, în confruntarea indirectă cu Borussia Dortmund, care era lider la zi.

Jucând în deplasare, la Koln, Bayern Munchen, ocupanta locului secund înainte de runda de sâmbătă, s-a impus cu 2-1, prin reuşitele lui Kingsley Coman (8) şi Jamal Musiala (89), pentru gazde punctând Dejan Ljubicic (81, penalty).

În schimb, Borussia Dortmund, care avea 2 puncte peste bavarezi, avea nevoie de victorie în meciul de acasă, cu Mainz 05, însă nu a obţinut decât un rezultat de egalitate, 2-2, după ce la pauză era chiar condusă cu 2-0. Oaspeţii au punctat prin Andreas Hanche-Olsen (15) şi Karim Onisiwo (24). Gazdele au marcat în mitanul secund prin Raphael Guerreiro (69) şi Niklas Sule (90+6). În prima repriză, Dortmund a ratat un penalty prin Sebastien Haller.

Bayern şi Borussia Dortmund au terminat cu acelaşi număr de puncte, 71, bavarezii având însă un golaveraj superior.

Pe locul 3 a încheiat RB Leipzig, cu 66 de puncte, care sâmbătă s-a impus cu 4-2, acasă, cu Schalke 04.