Jurnalul.ro Sport Fotbal international Belarus - România 0-0: De doi bani speranţă

Belarus - România 0-0: De doi bani speranţă

de Dragos Stoica    |    Mihai Morcovescu    |    08 Sep 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Istoria pare să se repete. Dacă în urmă cu doi ani înfrângerea cu Lituania de la Cluj a anulat din primul meci aproape toate şansele de calificare la CM, acum cele două puncte realizate după dubla cu Albania şi Belarus dau senzaţia că drumul ni s-a înfundat din nou.

În loc de cele două victorii visate până săptămâna trecută şi moral beton pentru partida cu Franţa de la Paris, programată la 9 octombrie, am bifat doar două egaluri contra unor echipe cu care până în urmă cu doi-trei ani ne rodam jucătorii mai puţin experimentaţi. Şi nici măcar asta n-ar fi cel mai grav, cât mai ales lipsa de perspective pe care a arătat-o jocul "tricolorilor".

Dacă după meciul cu Albania a vorbit mai mult de ghinion, Răzvan Lucescu a simţit totuşi că ceva nu a mers în propriul angrenaj. Aseară, la Minsk, a mutat cu Pantilimon în locul lui Lobonţ, fără Contra, dar cu Maftei pe dreapta, Rădoi urcat la mijloc în schimbul lui Cociş, iar în faţă Bilaşco şi Bogdan Stancu au avut misiunea să-i suplinească pe Marica şi Daniel Niculae, lăsaţi pe bancă. În prima repriză, în afara ocaziei mari ratate de gazde în minutul opt din cinci metri, naţionala României a arătat aproape acceptabil, Bogdan Stancu ratând de puţin un gol superb după o lovitură de cap de la 12 metri. Stingerea a venit însă după pauză, inexplicabil câtă vreme adversarul a părut cel puţin la fel de modest, dacă nu chiar inferior. Un puseu de orgoliu s-a făcut simţit totuşi în ultimele zece minute, când i-am înghesuit pe bieloruşi în propriul careu, dar tot fără efect, deşi Marica a trecut, în două rânduri chiar, puţin pe lângă un gol uriaş. Cum n-a fost să fie însă, e posibil ca preliminariile să se fi terminat pentru România în doar patru zile. Sau să visăm la o minune pe Stade de France, la 9 octombrie.

Tineret, locul 1 şi cap de serie la baraj!
Echipa naţională de tineret a României a terminat ieri la egalitate, la Sankt Petersburg, scor 0-0, cu reprezentativa similară a Rusiei, în ultimul meci al grupei întâi din preliminariile CE din 2011, în condiţiile în care a evoluat mai mult de o oră cu un om în minus, după eliminarea atacantului Alexandru Ioniţă. Chiar dacă era calificată la baraj înainte de disputarea acestui meci, miza a fost reprezentată de statutul de cap de serie de care elevii lui Emil Săndoi vor beneficia la tragerea la sorţi ca urmare a ocupării primei poziţii din grupă. "Tricolorii mici" au evoluat în formula Lung jr. - Măţel, Găman, Papp, Chiricheş - Hora, Gardoş, Ad. Ionescu ('61 Bicfalvi), Rusescu ('67 L. Ganea) - M. Costea ('90 Alexe), Ioniţă. Partidele de baraj vor avea loc la 9 şi 13 octombrie.