Jurnalul.ro Sport Fotbal international Chelsea și Liverpool, remiză 1-1 la debutul în noul sezon de Premier League

Chelsea și Liverpool, remiză 1-1 la debutul în noul sezon de Premier League

de Redacția Jurnalul    |    13 Aug 2023   •   23:40

Luis Diaz și Axel Disasi au marcat golurile remizei dintre Chelsea și Liverpool, jucat duminică pe Stamford Bridge, în etapa inaugurală a Premier League.

Luis Diaz a fost pe cale să strice primul meci oficial al lui Pochettino la conducerea celor de la Chelsea, columbianul fructificând din fața porții o pasă prin spatele defensivei venită de la Mohamed Salah, în minutul 18.

Salah a dublat avantajul peste 10 minute, dar reușita sa a fost anulată de sistemul VAR, pe motiv de offside.

A fost momentul psihologic al partidei, Chelsea rezistând ofensivei agresive a elevilor lui Klopp, egalând în minutul 37, prin internaționalul francez Axel Disasi din pasa trimis ă cu capul în fața porții de Ben Chilwell.

Două minute mai târziu, Chilwell l-a învins pe portarul Alison Becker, pentru 2-1, dar VAR a decis din nou că era în offside.

Chelsea a dominat posesia după pauză, dar nu a reușit să obțină al doilea gol. În ultimele minute, ambele echipe au avut câte o șansă importantă de a marca, însă au dus în cele din urmă doar câte un punct.