Jurnalul.ro Sport Fotbal international Chivu, eliminat în derby-ul Italiei. Inter, umilită de Milan

Chivu, eliminat în derby-ul Italiei. Inter, umilită de Milan

03 Apr 2011   •   00:01
Sursa foto: /Reuters

Seară de coşmar pentru Cristi Chivu. Echipa sa, Inter Milano, a pierdut categoric, 0-3, derby-ul cu AC Milan, care s-a distanţat astfel la 5 puncte în fruntea clasamentului din Serie E, iar căpitanul naţionalei României a fost eliminat în minutul 54, după un fault îm postură de ultim apărător.

AC Milan a deschis scorul încă din primul minut de joc, prin Pato, care a reuşit şi golul al doilea în minutul 62. Al treilea gol al formaţiei gazde a fost reuşit de Cassano, în minutul 89, din penalti. În minutul 54, fundaşul Cristian Chivu a primit cartonaşul roşu după ce l-a faultat pe Pato, în afara careului, din postura de ultim apărător. Până să fie eliminat, Chivu a fosts aproape de autogol în minutul 37, când a deviat în bară un şut al lui Van Bommel.

În urma acestui rezultat, AC Milan şi-a consolidat poziţia în clasament, acumulând 65 de puncte, fiind urmată de Inter (60 puncte) şi Napoli (59 puncte, un joc mai puţin).