Jurnalul.ro Sport Fotbal international Coşmarul lui Chivu

Coşmarul lui Chivu

de Delia Gomoescu    |    03 Apr 2011   •   23:04

Absent de la „dubla” cu Bosnia şi Luxemburg din cauza unei accidentări, Cristi Chivu a revenit pe gazon sâmbătă seară, în derby-ul cu Milan, meci decisiv pentru titlu. Fundaşul lui Inter a fost însă urmărit de ghinion. Românul a văzut cartonaşul roşu în minutul 54, iar echipa sa a fost spulberată de marii rivali, scor 0-3. Pato fost omul decisiv pentru „rossoneri”. Brazilianul a marcat două goluri (’1 şi ’62) şi a provocat eliminarea lui Chivu, după ce românul l-a faultat din postură de ultim apărător. Cassano a înscris golul de 3-0 din penalty (’89), cu două minute înainte să ia şi el drumul vestiarelor din cauza cumulului de cartonaşe. Eliminarea fun­da­şu­lui român la scorul de 1-0 a fost momentul-cheie al jocului atât în viziunea antrenorului Leonardo, cât şi a presei din Peninsulă.  Cu şapte etape înainte de finalul sezonului, AC Milan este lider cu 65 de puncte, cu cinci mai multe decât Inter.