Jurnalul.ro Sport Fotbal international Espanyol, echipa lui Gâlcă, învingătoare în Primera Division

Espanyol, echipa lui Gâlcă, învingătoare în Primera Division

20 Mar 2016   •   16:24

Echipa Espanyol Barcelona, antrenată de românul Constantin Gâlcă, a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Athletic Bilbao, într-o partidă din cadrul celei de-a 30-a etape a campionatului de fotbal al Spaniei, disputată duminică.

Athletic a condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Javi Eraso (min.20), însă catalanii au întors rezultatul în repriza secundă, marcând de două ori într-un interval de numai trei minute, prin Papakouli Diop (min.54) şi Felipe Caicedo (min.57).

Succesul este unul extrem de important pentru Espanyol în lupta pentru evitarea retrogradării, echipa lui Gâlcă distanţându-se la şapte puncte de primul loc retrogradabil, cu opt etape înainte de finalul sezonului.

Sursa: AGERPRES