Jurnalul.ro Sport Fotbal international FC Barcelona a învins Valencia în ultimul minut al partidei

FC Barcelona a învins Valencia în ultimul minut al partidei

22 Oct 2016   •   20:00
Sursa foto: wikipedia

FC Barcelona s-a impus la Valencia, sâmbătă, cu scorul de 3-2 după un penalty obţinut de Luis Suarez şi transformat de Lionel Messi în ultimul minut de prelungire (90+3), într-un meci din etapa a 9-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Messi a deschis scorul în minutul 22, ajungând la al zecelea sezon consecutiv în care marchează contra Valenciei, notează Reuters. Munir, fotbalist împrumutat de Barca, a restabilit egalitatea în minutul 52, iar patru minute mai târziu Rodrigo Moreno le-a adus pe gazde în avantaj. Al doilea gol al catalanilor a aparţinut lui Suarez (minutul 62).

Prima repriză a consemnat accidentarea gravă, la genunchiul drept, a lui Andres Iniesta, după o intrare dură a lui Enzo Perez, iar după fluierul final, Neymar a fost lovit de un obiect aruncat din tribune.

Rezultatul a permis Barcei să treacă provizoriu pe primul loc al clasamentului, în aşteptarea partidelor Sevilla - Atletico Madrid şi Real Madrid - Athletic Bilbao.

Până la această oră au mai avut loc meciurile dintre Espanyol - Eibar 3-3 (sâmbătă), unde au marcat: Hernan Perez (64), Pablo Piatti (73), Leo Baptistao (90+2), respectiv Sergi Enrich (23), Diego Reyes (27 autogol), Kike Garcia (44), iar Felipe Caicedo a primit cartonașul roșu (Espanyol, 84) și dintre Osasuna - Betis Sevilla 1-2 (vineri), unde au marcat Roberto Torres (48), respectiv Joaquin (19), Felipe Gutierrez (90+1) și Emmanuel Riviere (Osasuna, 87) a primit cartonașul roșu

Celelalte meciuri ale rundei se dispută sâmbătă şi duminică.

În clasament conduce Barcelona, 19 puncte, urmată de Atletico Madrid, 18 p (8 jocuri), Real Madrid, 18 p (8 j), Sevilla, 17 p (7 j), Villarreal, 16 p (8 j) etc. Valencia este pe locul 15, cu 9 p, scrie Agerpres.