Jurnalul.ro Sport Fotbal international Forlan, cel mai bun jucător al turneului final

Forlan, cel mai bun jucător al turneului final

12 Iul 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Fotbalistul uruguayan Diego Forlan a fost desemnat cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, a anunţat FIFA, duminică seară, după finala câştigată de Spania în faţa Olandei, informează AFP. Forlan, care a marcat cinci goluri la Cupa Mondială, a încheiat turneul pe locul patru cu naţionala Uruguayului.

Pentru titlul de cel mai bun jucător, Forlan a primit 23,4 la sută din voturile exprimate de persoanele acreditate la CM, depăşindu-i pe olandezul Wesley Sneijder (21,8%) şi pe spaniolul David Villa (16,9%). Pe lângă cei trei au mai fost nominalizaţi: Asamoah Gyan (Ghana), Andres Iniesta (Spania), Xavi (Spania), Lionel Messi (Argentina), Mesut Özil (Germania), Bastian Schweinsteiger (Germania) şi Arjen Robben (Olanda).

Cel mai bun portar al turneului a fost desemnat spaniolul Iker Casillas.

În 2006, titlul a fost câştigat de francezul Zinedine Zidane, ales în ciuda faptului că l-a lovit cu capul în piept pe fundaşul italian Marco Materazzi în finala turneului.