Jurnalul.ro Sport Fotbal international Franța U21 – Italia U21, meci controversat din cauza lipsei sistemului VAR

Franța U21 – Italia U21, meci controversat din cauza lipsei sistemului VAR

de Redacția Jurnalul    |    23 Iun 2023   •   00:10

Cel mai așteptat meci al zilei la Campionatul European U21 s-a disputat pe Cluj Arena între echipele de tineret ale Franței și Italiei. Cocoșii galici s-au impus cu 2-1, la capătul unui meci al cărui scor putea fi probabil diferit dacă exista sistem de arbitraj asistat video.

Atacantul lui Rennes, Kalimuendo, a deschis scorul după 23 de minute, pentru ca la mai puțin de 15 minute italienii să egaleze prin Pellegri.

Englezii au preluat din nou conducerea, în minutul 62, prin Barcola, gol care a stabilit și scorul final.

Meciul a avut câta decizii de arbitraj contestabile, cea mai importantă derulându-se în minutele suplimentare de joc, când după un șut în bară al lui Bellanova, la următorul atac, mingea trimisă cu capul a părut a fi intrat cu toată circumferința în poartă. Arbitrul nu a validat posibilul gol, spre nemulțumirea italienilor.

Reamintim că UEFA a decis ca la această competiție să nu folosească sistemul VAR și tehnologia de linia porții.

Franța și Elveția ocupă primele două locuri în clasament, la egalitate perfectă.