Jurnalul.ro Sport Fotbal international Grecia, exclusă din zona Euro...2012. Germania s-a impus cu 4-2 şi merge în semifinale

22 Iun 2012   •   20:30

Germania s-a calificat in semifinalele Euro 2012, dupa ce a calcat in picioare, scor 4-1, o echipa a Greciei ce a parut, in meciul de la Gdansk, o reprezentare fidela a crahului national.

Capitanul Lahm a deschis balul (39), asezand lucrurile pe fagasul normal, de unde au fost scoase, pentru cateva minute, de golul egalizator al lui Samaras, care in minutul 58 a fructificat una din putinele greseli din apararea mannschaft-ului.

Trei minute mai tarziu, Khedira a facut 2-1, dupa care, in minutul 68, golgheterul Klose a speculat o iesire gresita a portarului elen. Reus a pus cireasa pe tort cu un gol exceptional, punand capat a ceea ce se poate numi executie in direct, atenuata doar de penalty-ul transformat de Salpingidis in penultimul minut de joc.

Germania merge in semifinale, acolo unde va intalni invingatoarea partidei dintre Anglia si Italia