Jurnalul.ro Sport Fotbal international Iniesta a marcat golul 100 al Mondialului african

Iniesta a marcat golul 100 al Mondialului african

26 Iun 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Jucătorul spaniol Andres Iniesta a marcat golul cu numărul 100 al Cupei Mondiale din Africa de Sud, în partida câştigată de campioana europeană cu scorul de 2-1 în fața naționalei statului Chile, în ultima etapă a grupei H.

Mijlocașul Barcelonei a înscris în minutul 37, cu un şut din interiorul careului din pasa primită de la David Villa. Noul său coechipier la echipa "blau-grana" deschisese scorul în minutul 24. cu un şut fabulos de la mare distanţă.

Primul gol al Cupei Mondiale a fost marcat la 11 iunie de Siphiwe Tshabalala, în meciul Africii de Sud cu Uruguay, scor 1-1.

Iniesta a ajuns la şapte goluri în tricoul echipei Spaniei. El nu mai marcase din 15 noiembrie 2008, de la un meci cu Belgia.