Jurnalul.ro Sport Fotbal international Kylian Mbappe nu este printre cei mai rapizi zece jucători din Ligue 1

Kylian Mbappe nu este printre cei mai rapizi zece jucători din Ligue 1

de Redacția Jurnalul    |    22 Mar 2024   •   23:30

Kylian Mbappe, atacantul francez al lui PSG, nu este printre cei mai rapizi zece jucători din Ligue 1 de la începutul sezonului, pe prima poziţie fiind Faris Moumbagna, atacantul camerunez al lui Olympique Marseille, scrie L'Equipe.

Faris Moumbagna, venit în ianuarie la Marseille, a fost cronometrat în 36,37 km/h pe 2 martie, în meciul câştigat cu 5-1 împotriva lui Clermont, în care a marcat ultimul gol al echipei sale în al doilea minut de prelungire.

În clasamentul celor mai rapizi zece jucători din campionatul Franţei, dezvăluit de Liga franceză de fotbal profesionist (LFP), Moumbagna este urmat de doi jucători ai revelaţiei Brest: Mathias Pereira Lage (36,35 km/h în meciul aceleiaşi Clermont, 3-0) şi Romain Del Castillo (36,32 km/h în partida cu Lens, pierdută cu 1-0).

Niciun jucător al lui PSG nu figurează în acest clasament.

Kylian Mbappe, vedeta formaţiei pariziene, este în acest moment golgheterul campionatului, cu 24 de reuşite, aminteşte L'Equipe.