Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor: Luce, cuceritorul Romei

Liga Campionilor: Luce, cuceritorul Romei

16 Feb 2011   •   20:53
Sursa foto: /Reuters

Mircea Lucescu şi Răzvan Raţ, integralist, au reuşit imposibilul la Roma. Şahtior a învins cu 3-2 pe „Olimpico” şi este foarte aproape de a atinge în premieră sferturile Ligii Campionilor. „Avem cea mai braziliană echipă din Europa”, spunea mândru Il Luce înaintea jocului. Iar sud-americanii nu i-au înşelat încrederea nici de această dată. Perrotta a deschis scorul în minutul 28, însă formaţia ucraineană a întors rezultatul în mod spectaculos în doar douăsprezece minute. Brazilienii Jadson (‘29), Douglas Costa (‘36) şi Luiz Adriano (‘41) au făcut ca Şahtior să conducă la pauză cu un neverosimil 3-1. Golul lui Menez (‘61) a animat finalul de meci şi i-a menţinut „în viaţă” pe romani. Totul se va decide în returul de pe 8 martie, însă Şahtior este la un pas de o mare performanţă.

„Rezultatul este foarte bun şi îl merităm. Am avut şi noroc – adversarii au devenit nervoşi, iar noi am fost bine organizaţi şi rapizi pe contraatac. În repriza a doua AS Roma a jucat cu adevărat bine. Returul va fi foarte dificil, rezultatul este greu de prevăzut. Vom vedea la Doneţk cine merită să se califice”, a spus Lu­ces­cu. Deşi învins, Claudio Ranieri a găsit puterea de a-şi lauda adversarii: „Şah­tior are un viitor mare. Are ju­că­tori tineri, talentaţi”, a spus Ranieri.
Spectacolul a fost la el acasă şi la Londra, pe „Emirates”, unde Arsenal a învins cu 2-1 pe adevărata Barcelona, după ce catalanii reuşiseră deschiderea scorului.