Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor: Tottenham a bătut Milanul pe San Siro, Valencia ţinută în şah de Schalke!

15 Feb 2011   •   20:54
Sursa foto: /Reuters

În această seară s-au disputat primele două meciuri contând pentru prima manşă a optimilor de finală din UEFA Champions League.

Pe stadionul "San Siro" din Milano, Tottenham Hotspur a învins cu 1-0 pe AC Milan datorită golului marcat de Peter Crouch cu zece minute înainte de finalul partidei. Italienii au reuşit egalarea în ultimul minut al prelungirilor prin Zlatan Ibrahimovic, însă arbitrul francez  Lannoy a anulat reuşita suedezului pe motiv de fault în atac.

În cealaltă întâlnire a serii,  echipa lui Ciprian Deac, FC Schalke 04, a izbutit un rezultat de egalitate, 1-1, pe terenul Valenciei, luand o opţiune importantă pentru calificarea în sferturile de finală ale compeţitiei.

AC Milan – Tottenham Hotspur     0-1

A marcat: Crouch 80

AC Milan: Abbiati (Amelia '18) - Abate, Nesta, Yepes, Antonini - Gattuso, Thiago Silva, Flamini - Seedorf (Pato '46) - Robinho, Ibrahimovici. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Tottenham: Gomes - Corluka (Woodgate '59), Gallas, Dawson, Assou-Ekotto - Lennon, Palacios, Sandro, Pienaar (Kranjcar '77) - Van der Vaart (Modrici '62) - Crouch. Antrenor: Harry Redknapp.

Arbitru: Stephane Lannoy (Franţa)

Valencia CF - Schalke 04     1-1

Au marcat: Soldado 17 / Raul 64

FC Valencia: Guaita - Miguel, Navarro, Ricardo Costa, Mathieu (Jordi Alba '79) - Banega (Vicente '68), Mehmet Topal, Costa - Dominguez (Joaquin '68), Soldado, Adurriz. Antrenor: Unay Emery.

Schalke 04: Neuer - Uchida, Howedes, Metzelder, Schmitz - Farfan (Draxler '79), Kluge, Matip, Jurado (Edu '83) - Raul, Huntelaar (Junmin '90). Antrenor: Felix Magath.