Jurnalul.ro Sport Fotbal international Manchester City a câștigat Cupa Angliei

Manchester City a câștigat Cupa Angliei

de Redacția Jurnalul    |    03 Iun 2023   •   20:20

Manchester City a învins sâmbătă pe Manchester United cu 2-1 în finala Cupei Angliei, grație dublei reușite de Ilkay Gundogan.

Căpitanul lui City, Gundogan, a marcat cel mai rapid gol din istoria finalei Cupei, la 12 secunde după startul meciului, potrivit Reuters.

United a egalat printr-un penalty transformat de Bruno Fernandes în minutul 33.

Dar Gundogan a restabilit avantajul lui City la șapte minute după pauză, iar echipa lui Pep Guardiola a rezistat presiunii și a câștigat trofeul pentru a șaptea oară.

Campioana din Premier League o va înfrunta pe Inter Milano în finala Ligii Campionilor, sâmbăta viitoare, iar o victorie îi va permite să egaleze tripla reușită de United în sezonul 1998-1999: titlul în Premier League, Cupa Angliei și trofeul Champions League.