Jurnalul.ro Sport Fotbal international Mutu, decisiv pentru Fiorentina: A "făcut" golul victoriei din meciul cu Chievo

Mutu, decisiv pentru Fiorentina: A "făcut" golul victoriei din meciul cu Chievo

de Mihai Morcovescu    |    07 Noi 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Adrian Mutu a jucat toate minutele partidei pe care Fiorentina a câştigat-o pe teren propriu în faţa lui Chievo, cu scorul de 1-0, în cadrul celei de-a 10-a etape din Serie A.

Atacantul român a avut o evoluţie apreciată de comentatorii postului de televiziune SkySports, Briliantul remarcându-se prin câteva acţiuni periculoase, în două rânduri fiind foarte aproape de gol. Mutu s-a aflat la originea fazei din care echipa viola a înscris unicul gol al partidei de pe stadionul "Artemio Franchi".

În minutul 80, Mutu a luat o acţiune pe cont propriu în banda stângă, a pătruns în careu, a centrat în faţa porţii pentru Gilardino, portarul oaspeţilor a respins în faţă, iar Cerci a marcat golul victoriei.

În urma acestui succes, Fiorentina a părăsit subsolul clasamentului, urcând provizoriu până pe locul 9 cu 12 puncte în 10 meciuri.

Acesta a fost al doilea meci jucat de Adrian Mutu pentru Fiorentina de la revenirea pe gazon după o suspendare de nouă luni.