Jurnalul.ro Sport Fotbal international Portugalia - Brazilia 0-0: Zero peste tot

Portugalia - Brazilia 0-0: Zero peste tot

25 Iun 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Zicala "la pomul lăudat să nu te duci cu sacul" se potriveşte de minune celui mai important duel programat în faza grupelor la Cupa Mondială din Africa de Sud. Între două echipe tehnice ne-am fi aşteptat la o confruntare spectaculoasă, mai ales că miza era aproape inexistentă, dar brazilienii şi portughezii au preferat să nu rişte nimic şi să-şi păstreze forţele, pe cât se poate, pentru meciurile următoare.

A rezultat un meci slab, lent, cu puţine ocazii, dar cu multe durităţi, mai ales în prima repriză, când s-au acordat în total şapte cartonaşe galbene. Pe plan fotbalistic putem nota în primele 45 de minute doar bara lui Nilmar. La pauză, cele două echipe au realizat că remiza le aduce ambelor calificarea, astfel încât faulturile tari au dispărut. Brazilienii au continuat acelaşi joc prudent, nefiind dispuşi să piardă primul loc. Din nou o singură ocazie mare, de data aceasta în contul portughezilor, cu Julio Cesar blocându-l pe Meirelles în extremis.

Scor final 0-0 şi ambele echipe merg în optimi, urmând ca în această seară să-şi afle adversarii.