Jurnalul.ro Sport Fotbal international Real Madrid, campioană a Spaniei pentru a 33-a oară

Real Madrid, campioană a Spaniei pentru a 33-a oară

21 Mai 2017   •   22:58

Echipa de fotbal Real Madrid a cucerit al 33-lea titlu de campioană a Spaniei din istoria sa, în urma victoriei cu 2-0 înregistrată în deplasare, în faţa formaţiei Malaga, duminică seara, în cea de-a 38-a etapă (ultima) a sezonului.

Elevii antrenorului Zinedine Zidane au deschis rapid scorul, după doar două minute de joc, prin portughezul Cristiano Ronaldo, bine servit de Isco, iar apoi şi-au majorat avantajul după pauză, prin francezul Karim Benzema (min.55).

Real Madrid, care câştigase ultimul său titlu în Primera Division în 2012, încheie sezonul cu un avans de trei puncte faţă de marea sa rivală FC Barcelona, care a învins pe teren propriu, cu 4-2, formaţia Eibar.

Cristiano Ronaldo şi colegii săi urmează să dispute, pe 3 iunie la Cardiff, finala Ligii Campionilor ediţia 2016-2017, împotriva campioanei Italiei, Juventus Torino.

Rezultate înregistrate în ultima etapă a campionatului Spaniei:
Vineri:
Granada - Espanyol Barcelona 1-2
Au marcat: Andreas Pereira 22, respectiv Leo Baptistao 3, Ruben Vezo 8 - autogol.

Sâmbătă:
FC Sevilla - Osasuna 5-0
Au marcat: Vitolo 10, 80, Franco Vazquez 20, 60, Stevan Jovetic 35.

Deportivo La Coruna - Las Palmas 3-0
Au marcat: Florin Andone 4, 28, Carles Gil 39.
Cartonaş roşu: Hernan (Las Palmas) 79.

Leganes - Deportivo Alaves 1-1
Au marcat: Timor 89, respectiv Nenad Krsticic 64.

Sporting Gijon - Betis Sevilla 2-2
Au marcat: Douglas 7, Carlos Carmona 79, respectiv Ruben Castro 22, 59.
Fundaşul Alin Toşca a fost integralist la Betis Sevilla.

Duminică
Malaga - Real Madrid 0-2
Au marcat: Cristiano Ronaldo 2, Karim Benzema 55.

FC Barcelona - Eibar 4-2
Au marcat: David Junca 63 - autogol, Luis Suarez - 72, Lionel Messi 75 - penalty, 90, respectiv Takashi Inui 7, 61.
Messi a mai ratat o lovitură de la 11 m, în minutul 70.

Atletico Madrid - Athletic Bilbao 3-1
Au marcat: Fernando Torres 8, 11, Angel Correa 89, respectiv Inaki Williams 71.

Celta Vigo - Real Sociedad 2-2
Au marcat: Iago Aspas 54 - penalty, Andrew Hjulsager 90, respectiv Mikel Oiarzabal 82, Juanmi 90+4.

CF Valencia - Villarreal 1-3
Au marcat: Nani 54, respectiv Roberto Soldado 1, Manu Trigueros 58, Nicola Sansone 88.

Clasament final: 1.Real Madrid - 93 puncte, 2.FC Barcelona - 90 puncte, 3.Atletico Madrid - 78 puncte, 4.FC Sevilla - 72 puncte, 5.Villarreal - 67 puncte etc.