Jurnalul.ro Sport Fotbal international România bate Lituania și rămâne neînvinsă în Liga Națiunilor

România bate Lituania și rămâne neînvinsă în Liga Națiunilor

de Redacția Jurnalul    |    16 Oct 2024   •   00:19

Echipa națională de fotbal a României a învins marți Lituania la Kaunas, într-un meci din Liga Națiunilor cu scorul de 1-2 (1-1). Golurile tricolorilor au fost marcate de Răzvan Marin, din penalty în prima repriză și de Drăguș, în a doua, la capătul unui contraatac.

Golurile primei reprize, la fiecare poartă, au fost marcate din lovitură de pedeapsă, după câte un henț în careu.

Lituania a deschis scorul în minutul 7 prin Kučys, Marin egalând, tot de la punctul cu var, în minutul 18.

Drăguș a marcat golul victoriei în minutul 65, după un contraatac pornit de Radu Drășușin, pasa decisivă fiind opera lui Man.

După un final dominat de gazde, în care defensiva română a fost aproape să fie învinsă în câteva rânduri, tricolorii lui Mircea Lucescu au obținut cea de a patra victorie din grupă.

România conduce cu 12 puncte, din tot atâtea posibile, cu un golaveral de 11-2.

Lituania – România 1-2 (1-1) (Kučys 7-pen. / R. Marin 18-pen., Drăguș 65)

Echipele de start:

Lituania: 12. Gertmonas – 2. Lekiatas, 4. Girdvainis, 3. Tutyškinas – 17. Širvys, 14. Slivka, 6. Vorobjovas, 15. Gineitis, 13. Lasickas – 22. Golubickas, 11. Kučys. Selecționer: Edgaras Jankauskas
Rezerve: 1. Bertašius, 16. Mikelionis – 5. Upstas, 7. Kalinauskas, 8. Matulevičius, 9. Paulauskas, 10. Černych, 18. Antanavičius, 19. Paulauskas, 20. Milašius, 21. Barauskas, 23. Dolžnikov

România: 1. Niță – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 23. Sorescu – 18. R. Marin, 6. M. Marin, 10. Stanciu-cpt. – 20. Man, 19. Drăguș, 13. Mihăilă. Selecționer: Mircea Lucescu
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Manea, 5. Ghiță, 7. Alibec, 8. Chipciu, 9. Pușcaș, 11. Dican, 14. Hagi, 17. Fl. Coman, 21. Olaru, 22. Mitriță