Jurnalul.ro Sport Fotbal international SURPRIZE mari in Liga Campionilor. Bayern Munchen a fost învinsă

SURPRIZE mari in Liga Campionilor. Bayern Munchen a fost învinsă

29 Sep 2016   •   06:26

Atletico Madrid, finalista ediţiei trecute, a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 1-0, miercuri seara, pe stadionul ''Vicente Calderon'', într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la fotbal.

Echipa antrenată de Diego Simeone s-a impus prin golul marcat de belgianul Yannick Ferreira-Carrasco (35). Madrilenii, care au câştigat şi în dubla cu Bayern din semifinalele ediţiei precedente, au ratat şi un penalty, prin francezul Antoine Griezmann (min. 84).

Fundaşul român Cosmin Moţi a ratat un penalty pentru campioana Bulgariei, Ludogoreţ Razgrad, în meciul cu Paris Saint-Germain, pierdut cu 1-3 la Sofia.

Ludogoreţ a deschis scorul prin Natanael (16), Blaise Matuidi a restabilit egalitatea înainte de pauză (41), iar apoi PSG a trecut în avantaj graţie reuşitei lui Edinson Cavani (56). Trei minute mai târziu, Moţi a avut şansa de a egala (59), dar portarul Areola a apărat şutul său din punctul cu var, pentru ca un minut mai târziu Cavani să închidă tabela.

Moţi a jucat tot meciul la Ludogoreţ, iar Claudiu Keşeru a intrat în minutul 88, în locul lui Wanderson.

Andrei Prepeliţă a intrat în minutul 90 la FC Rostov în meciul cu PSV Eindhoven (2-2), în locul lui Dmitri Poloz, autorul celor două goluri ale gazdelor. PSV a ratat un penalty, prin mexicanul Guardado, în min. 57, la scorul de 2-2.

FC Barcelona s-a impus cu 2-1 la Moenchengladbach, după ce a fost condusă de Borussia cu 1-0, prin golul lui Thorgan Hazard. În celălalt meci al grupei, Celtic şi Manchester City au terminat nedecis, 3-3, după ce scoţienii au condus în trei rânduri. Raheem Sterling (City) a marcat în ambele porţi.

Rezultate:
Miercuri 28 septembrie:
Grupa A
Arsenal Londra - FC Basel 2-0
A marcat: Theo Walcott 7, 26.

Ludogoreţ Razgrad - Paris Saint-Germain 1-3, la Sofia
Au marcat: Natanael 16, respectiv Blaise Matuidi 41, Edinson Cavani 56, 60.
Cosmin Moţi (Ludogoreţ) a ratat un penalty în min. 59.

Beşiktaş Istanbul - Dinamo Kiev 1-1
Au marcat: Ricardo Quaresma 29, respectiv Viktor Ţigankov 65.

SSC Napoli - Benfica Lisabona 4-2
Au marcat: Marek Hamsik 20, Dries Mertens 51, 58, Arkadiusz Milik 54 - penalty, respectiv Goncalo Guedes 71, Eduardo Salvio 86.

Borussia Moenchengladbach - FC Barcelona 1-2
Au marcat: Thorgan Hazard 34, respectiv Arda Turan 65, Gerard Pique 74.

Celtic Glasgow - Manchester City 3-3
Au marcat: Moussa Dembele 3, 47, Raheem Sterling (autogol) 20, respectiv Fernandinho 12, Raheem Sterling 28, Nolito 55.

A marcat: Yannick Ferreira-Carrasco 35.
Antoine Griezmann (Atletico) a ratat un penalty în min. 84.

FC Rostov - PSV Eindhoven 2-2
Au marcat: Dmitri Poloz 9, 38, respectiv Davy Proepper 14, Luuk de Jong 45.
Andres Guardado (PSV) a ratat un penalty în min. 57.

AS Monaco - Bayer Leverkusen 1-1
Au marcat: Kamil Glik 90+4, respectiv Javier Hernandez 73.

Borussia Dortmund - Real Madrid 2-2
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 43, Andre Schuerrle 87, respectiv Cristiano Ronaldo 17, Raphael Varane 68.

FC Copenhaga - FC Bruges 4-0
Au marcat: Stefano Denswil 54 (autogol), Thomas Delaney 64, Federico Santander 69, Mathias Joergensen 90+2.
Ludwig Augustinsson (FC Copenhaga) a ratat un penalty în min. 61.

Dinamo Zagreb - Juventus Torino 0-4
Au marcat: Miralem Pjanic 24, Gonzalo Higuain 31, Paulo Dybala 57, Adrian Semper (autogol) 85.

Sevilla - Olympique Lyon 1-0
A marcat: Wissam Ben Yedder 52.
Luciano Dario Vietto (Sevilla) a ratat un penalty în min. 69.

Clasament
1 Juventus Torino 2 1 1 0 4-0 4
2 Sevilla FC 2 1 1 0 1-0 4
3 Olympique Lyon 2 1 0 1 3-1 3
4 Dinamo Zagreb 2 0 0 2 0-7 0

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.