Jurnalul.ro Sport Fotbal international Umilință MAXIMĂ pentru Cosmin Moţi şi Andrei Prepeliţă

Umilință MAXIMĂ pentru Cosmin Moţi şi Andrei Prepeliţă

21 Iul 2015   •   23:40

Ludogoreţ Razgrad, campioana Bulgariei, a fost eliminată din preliminariile Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, Milsami Orhei, campioana Republicii Moldova, care s-a impus cu scorul de 2-1, pe teren propriu, în manşa secundă a turului secund preliminar.

Milsami Orhei învinsese şi în prima manşă, de la Razgrad, cu scorul de 1-0.

Gheorghe Andronic (26) şi Petru Racu (89), la două minute de la intrarea pe gazon, au marcat golurile echipei de peste Prut, la care a jucat timp de 87 de minute atacantul român Cristian Bud. Romeo Surdu (ex-Steaua) nu a făcut parte din lotul echipei gazdă la acest meci, după ce a fost căpitan la meciul din Bulgaria. Internaţionalul moldovean Artur Pătraş (ex-FC Timişoara) a fost integralist.

Ludogoreţ, echipă antrenată de portughezul Bruno Ribeiro, au fost titulari ambii români, Cosmin Moţi şi Andrei Prepeliţă (înlocuit în minutul 63), golul echipei bulgare fiind reuşit de Wanderson (25).

Milsami a jucat din minutul 73 în zece oameni, căpitanul Andrei Cojocari fiind eliminat.

În sezonul trecut, Ludogoreţ a evoluat în grupele Champions League, după ce a trecut de Steaua Bucureşti în play-off.